To porozumienie rozpatrzy teraz komisja PE ds. rybołówstwa, a na kwietniowej sesji plenarnej planowane jest głosowanie wszystkich europosłów.
Według komunikatu Rady UE, do 520 mln euro zwiększono środki na zbieranie danych o zasobach rybnych, a do 580 mln euro - na kontrolę połowów. Ponadto 192 mln euro przeznaczono na wsparcie dla ośmiu najbardziej peryferyjnych obszarów UE, leżących poza Europą (np. francuskie terytoria zamorskie).
Z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EMFF) będą mogli czerpać także rybacy na wymianę silników w swoich kutrach. Dotowane mają być też przerwy w połowach.
EMFF ma być jednym z podstawowych elementów reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Z niego bowiem będą dofinansowywane projekty przynoszące nowe miejsca pracy i służące poprawie jakości życia społeczności zamieszkujących nadbrzeża Europy.
Więcej: www.euractiv.pl
Unijne pieniądze na zrównoważone rybołówstwo
Najwięcej pieniędzy, bo ok. 4,3 mld z niemal 6,4 mld euro, trafi w latach 2014-2020 na zrównoważone rybołówstwo - czyli takie, które dba o odradzanie się zasobów rybnych - i akwakulturę. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, rządów i Komisji Europejskiej uzgodnili wstępnie zasady wydawania środków przeznaczonych na finansowanie unijnej polityki rybołówstwa w nowej perspektywie finansowej.