Rada gminy uchwałą przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z częściową zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod budowę obwodnicy miasta. Przedmiot planu został ustalony jako przeznaczenie terenu pod usługi, w tym lokalizację obiektu handlowego wielkopowierzchniowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m², z jednoczesną częściową zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pod budowę obwodnicy miasta.
Uwagi do projektu planu wniosła spółka kwestionując przyjęte w projekcie planu rozwiązania dotyczące jej działki i działek bezpośrednio sąsiadujących. Wskazano, że spółka użytkuje działkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i na działce tej planuje wzniesienie między innymi obiektu handlowego o powierzchni ok. 800 m². Przyjęte w projekcie planu rozwiązanie komunikacyjne polegające na budowie ronda, obejmującego część działki spółki całkowicie uniemożliwia realizację planów inwestycyjnych. Planowane rozwiązanie zapewniające dojazd do projektowanych wielkopowierzchiowych obiektów handlowych, w sposób istotny ograniczy możliwości działalności spółki wynikające z korzystania z nieruchomości w dotychczasowy sposób. Spółka, powołując się na art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1591 ze zm.) wezwała radę gminy do usunięcia naruszenia prawa.
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym LEX>>>
To nie inwestorzy decydują o podziale nieruchomości objętych planem miejscowym
Ustalenia planu miejscowego dopuszczające ogólnikowo podział nieruchomości na działki, w zależności od potrzeb inwestorów, stanowią niedopuszczalne przeniesienie kompetencji rady gminy do ustalania szczegółowych zasad i warunków scalania oraz podziału nieruchomości na inwestorów, poprzez uzależnienie od ich woli warunków i zasad tego podziału w odniesieniu do nieruchomości objętych planem miejscowym uznał NSA.