Zebranie informacji dotyczących warunków na szlakach turystycznych w parkach narodowych zlecił Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska po niedawnym tragicznym wypadku w Ojcowskim Parku Narodowym. – Mimo, że bieżące raporty wskazują na poprawność realizacji zadań związanych z utrzymaniem szlaków, prosiliśmy wszystkich o szczególne przyjrzenie się procedurom i przekazanie informacji o wykonanych pracach zabezpieczających – mówi Janusz Zaleski.
Łączna długość szlaków turystycznych w parkach w całej Polsce wynosi ponad 3,5 tysiąca kilometrów. To tyle, ile trasa z Warszawy do Lizbony. Z zebranych danych wynika, że we wszystkich parkach w ubiegłym roku wyremontowano zgodnie z planem 10 proc. szlaków, zwiększając jednocześnie poziom ich bezpieczeństwa dla zwiedzających. W zeszłym roku zwiększyła się pula środków, jakie parki narodowe otrzymały na udostępnianie swoich obszarów w celach turystycznych i rekreacyjnych. W 2011 roku było to 18,5 mln zł, a w 2012 już prawie 20 mln zł. W ramach remontów szlaków wykonuje się m.in. zabezpieczenia w punktach widokowych, np. barierki, usuwa spróchniałe drzewa i zwisające z wysokości skały zagrażające turystom, remontuje się kładki, stawia znaki ostrzegawcze oraz instaluje zabezpieczenia przeciwpożarowe.
W parkach usuwa się też na bieżąco zagrażające bezpieczeństwu turystów drzewa okalające szlaki. Ogólny stan drzewostanów w parkach narodowych jest stale monitorowany przez jego pracowników.
Ministerstwo sprawdziło także, czy wszystkie parki mają i udostępniają dla zwiedzających (w Internecie i na terenie parku) regulamin uwzględniający zasady bezpieczeństwa na szlakach turystycznych. Podstawową ich zasadą jest, że turysta może poruszać się wyłącznie po oznakowanych szlakach turystycznych oraz ścieżkach edukacyjnych. Niektóre parki udostępniają również informacje o aktualnych warunkach pogodowych panujących na szlakach, co pozwala zwiedzającym na podjęcie indywidualnej decyzji o wejściu na szlak. – Przed zbliżającymi się wakacjami o bezpieczeństwo muszą zadbać wszyscy – i odpowiedzialni za parki i turyści. Pamiętajmy, że obcujemy z naturą, wobec której czasami jesteśmy bezbronni – podkreśla wiceminister Zaleski.
Zgodnie z prawem, odpowiedzialność za stan obszarów udostępnionych na cele turystyki, a zwłaszcza urządzeń znajdujących się na szlakach, ponosi dyrektor parku narodowego. Do jego obowiązków należy informowanie turystów o warunkach uprawiania turystyki panujących na obszarze parku narodowego.
Parki co roku odwiedza średnio prawie 11 milionów osób. Największym zainteresowaniem cieszą się Tatrzański Park Narodowy (prawie 2,5 miliona zwiedzających rocznie) i Karkonoski Park Narodowy (2 mln. turystów w ciągu roku).
Park Narodowy to obszar o szczególnych wartościach przyrodniczych, którego powierzchnia jest nie mniejsza niż 1000 ha. To miejsce cenne pod względem naukowym, kulturowym i edukacyjnym. Głównym zadaniem parków jest zachowanie różnorodności biologicznej i walorów krajobrazowych oraz prowadzenie projektów badawczych i edukacyjnych.
Źródło: mos.gov.pl
Szlaki turystyczne w parkach narodowych w dobrym stanie
Niedawny tragiczny wypadek w Ojcowskim Parku Narodowym skłonił Ministerstwo Środowiska do zweryfikowania bezpieczeństwa w parkach narodowych. Wyniki zebranych przez resort danych potwierdzają, że mimo incydentów, wszystkie prace zabezpieczające w 23 parkach narodowych w całej Polsce gwarantują dobry stan szlaków.