Transgraniczne połączenie systemów ciepłowniczych to wspólny projekt spółki SEC Słubice, należącej do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i działającej w sąsiednim Frankfurcie nad Odrą Stadtwerke Frankfurt (Oder) - poinformowała PAP Danuta Misztal z działu marketingu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.



Obie elektrociepłownie uzyskały już wszelkie pozwolenia i rozpoczynają prace budowlane. Zgodnie z planem ciepło systemowe popłynie przez granicę za rok.


Inwestycja to efekt umowy podpisanej 11 kwietnia 2013 r. SEC Słubice i Stadtwerke Frankfurt (Oder) umówiły się w niej na wzajemne świadczenie usług sprzedaży ciepła i świadczenia usług przesyłania przez okres 15 lat.


Roczny bilans sprzedaży strony określiły na ok. 57 tys. GJ. W połączenie systemów strona niemiecka zainwestuje 2,8 mln euro, strona polska 1,6 mln zł.


Istotą umowy jest wykorzystanie mocnych stron każdego podmiotu dla osiągnięcia większej opłacalności produkcji ciepła w różnych porach roku, a tym samym stabilizacja cen dla końcowych odbiorców.


Jak wyjaśniła Misztal, w okresie letnim słubicki SEC będzie dostarczać ciepło na potrzeby przygotowania ciepłej wody w obu miastach, natomiast w miesiącach zimowych spółka niemiecka ogrzeje również Słubice.


SEC to grupa firm ciepłowniczych należących do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, zlokalizowanych w Słubicach, Barlinku, Łobzie, Połczynie-Zdroju, Myśliborzu, Dębnie i Strzelcach Krajeńskich. Grupa zatrudnia blisko 450 pracowników, dostarcza ciepło do ponad 233 tys. mieszkańców regionu i osiąga przychody rzędu 250 mln zł.


Frankfurt Stadtwerke jest nowoczesną elektrociepłownią zlokalizowana we Frankfurcie nad Odrą, produkującą 220 tys. MWh ciepła rocznie. (PAP)