Zgodnie z podpisanym w środę przez marszałków i wicemarszałków listem intencyjnym program obejmuje sześć województw: pomorskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i wielkopolskie. Poza samorządami mają w nim uczestniczyć także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i inne podmioty realizujące inwestycje związane z ochroną ekosystemów jezior.
Program zakłada podjęcie zintegrowanych działań, które powstrzymają degradację i poprawią stan ponad tysiąca jezior w regionach zajmujących 40 proc. powierzchni kraju. Chodzi głównie o ograniczenie ilości wprowadzanych związków azotu i fosforu, które przyczyniają się do eutrofizacji jezior. Obowiązek takiej ochrony wód nakłada na Polskę unijna Ramowa Dyrektywa Wodna.
Uruchomienie projektu jest warunkiem pozyskania dodatkowych środków z funduszy europejskich na budowę infrastruktury i inne działania ograniczające degradację jezior. Takie inwestycje będą dofinansowane w nowej perspektywie unijnej 2014-2020.
Poza samorządowcami w konferencji w Sile k. Olsztyna uczestniczyli przedstawiciele regionalnych zarządów gospodarki wodnej i dyrekcji ochrony środowiska, wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, zarządów melioracji i urządzeń wodnych oraz instytucji centralnych.