Zdaniem prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, program Mieszkanie plus to bardzo cenna inicjatywa rządu. „Dlatego bez chwili wahania zdecydowałem się, aby do niego przystąpić. Zyski będą oczywiste – przede wszystkim szansę na swoje mieszkanie będą mieć ludzie, których nie stać obecnie na jego zakup. Po drugie zagospodarowane będą nowe tereny miejskie. Jestem przekonany, że podpisana umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, będzie gwarantowała szybką realizację tego programu” - dodał.
Podpisany list intencyjny zakłada współpracę przy realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanej przez miasto i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie plus.
Samorząd Rzeszowa wskazał już działkę do programu, ma ona powierzchnię 1,4 ha i położona jest przy ul. Wandy Tarnowskiej na osiedlu Załęże. Według szacunków może powstań na tym terenie ok. 160 mieszkań na wynajem.
Teraz, dzięki podpisanemu porozumieniu z BGK, przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy, a po uzyskaniu pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce, możliwe będzie zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej.
Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu Mieszkanie plus, rząd przyjął pod koniec września br. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.
Zgodnie z założeniami programu powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kw.
Do udziału w programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego m.in. przez Skarb Państwa i gminy.
Operacyjne prowadzenie inwestycji oraz zarządzanie wybudowanym zasobem będzie zadaniem m.in. Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Obecnie pilotażowo tę funkcję pełni Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, wykorzystujący swoje struktury (spółka BGK Nieruchomości, Fundusz Inwestycyjny Zamknięty).
Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie.
Dotychczas na Podkarpaciu do programu Mieszkanie plus przystąpiły trzy samorządy: Stalowej Woli, Nowej Dęby i Dębicy. (PAP)