W minionym roku wyraźnie wzrosło ryzyko działalności deweloperskiej. Ograniczenie finansowania inwestycji mieszkaniowych z wpłat od klientów sprawiło, że w branży pojawiły się problemy z płynnością finansową. Na jej postrzeganie rzutowały m.in. bankructwa firm budowlanych.
W perspektywie nadchodzących kwartałów zjawisko bankructw i przejęć spółek z branży może jeszcze przybrać na sile. Nic dziwnego, że znacząca część potencjalnych klientów poszukiwania własnego M zaczyna od przeglądu osiedli, w których można od razu przystąpić do prac wykończeniowych.
W 2012 r. w większości dużych polskich miast odnotowano wyraźne wzrosty liczby wybudowanych i niesprzedanych mieszkań. W gronie sześciu największych rynków deweloperskich najwyższy poziom wzrostu liczby mieszkań gotowych do odbioru w relacji do stanu z końca 2011 r. odnotowano we Wrocławiu oraz Krakowie – odpowiednio 47 proc. i 51 proc. O około jedną trzecią zwiększyła się oferta lokali wybudowanych w Gdańsku oraz Łodzi. Na największym rynku mieszkaniowym stolicy odnotowano wzrost o 19 proc.
Rynek nowych mieszkań: 2012 r. pod znakiem wzrostów wybudowanej i niesprzedanej podaży
Wstępne wyniki monitoringu największych rynków mieszkaniowych w kraju wskazują na wzrost liczby lokali gotowych do odbioru w ofercie deweloperów w ciągu 2012 r.