Rzecznik wskazuje, że problem z zapewnieniem w Polsce odpowiedniej jakości powietrza został zauważony przez Komisję Europejską, która w końcu ubiegłego roku zdecydowała się pozwać Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z powodu przekroczenia limitu cząstek stałych w powietrzu, co grozi naszemu państwu poważnymi konsekwencjami finansowymi.

W kwestii obowiązków państwa w zakresie zapewnienia mieszkańcom odpowiednich warunków życia wielokrotnie wypowiadał się też Europejski Trybunał Praw Człowieka, wskazując, że niedopełnienie omawianych obowiązków może stać się źródłem naruszenia art. 8 Konwencji.

RPO podkreśla, że - w pełni aprobuję wszelkie działania władz państwowych ukierunkowane na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza, które w sposób oczywisty stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, a także środowiska naturalnego, wartości znajdujących się pod ochroną Konstytucji RP - czytamy w liście do Ministra Środowiska.

W ocenie Rzecznika, rola centralnych organów państwa nie powinna ograniczyć się jednak wyłącznie do wprowadzenia rozwiązań prawnych, umożliwiających samorządom ograniczanie źródeł zanieczyszczeń, ale powinna rozciągać się również na wspieranie samorządów w realizacji zadań zmierzających do zapewnienia mieszkańcom powietrza o odpowiedniej jakości.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo ochrony środowiska. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



Jako pozytywny przykład działań państwa na rzecz ochrony środowiska, RPO wskazuje, przyjęcie tzw. ustawy antysmogowej, która umożliwia wprowadzanie przez sejmiki wojewódzkie ograniczeń w spalaniu paliw.
(RPO/dl)