Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (dalej jako: ustawa o dostępności). To ta właśnie ustawa wygaszała rozporządzenie dotyczące mieszkaniówki.

Czytaj też: Więźniowie czwartego piętra znów poczekają na szczegółowe przepisy o dostępności

Jednocześnie wprowadził  zmianę w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Przewiduje ona zwiększenie budżetu Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z 941 mln zł do 1,19 mld zł, dzięki czemu mają zostać zapewnione środki umożliwiające zrealizowanie wniosków w programie Bezpieczny Kredyt 2 proc. złożonych w 2023 roku.

Przed głosowaniem posłowie KO wycofali poprawki zgłoszone w drugim czytaniu przewidujące zmiany w Prawie lotniczym, a dotyczące zniesienia obowiązku uchwalenia planów miejscowych na obszarach objętych planami generalnymi lotnisk.

Kolejne dwa lata na nowe rozporządzenie

Wygaśnięcie 20 września rozporządzenia ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej jako rozporządzenie o warunkach technicznych) byłoby prawdziwą katastrofą. Oznaczałoby bowiem paraliż inwestycyjny.

Czytaj też: Budynek powstanie bliżej sąsiada. Przepisy już opublikowane, wejdą w życie 15 sierpnia

Obowiązek wydania nowego rozporządzenia przewiduje ustawa o dostępności oraz prawo budowlane

Zgodnie z art. 66 ustawy o dostępności najpóźniej do 20 września 2024 r. muszą zostać zmienione wszystkie rozporządzenia (przepisy wykonawcze) dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, warunków technicznych użytkowania obiektów budowlanych oraz szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, czyli także te dotyczące mieszkaniówki. Z kolei art. 7 ust. 4 w zw. z art. 34 ust. 2 Prawa budowlanego przewiduje, że wydając nowe rozporządzenia, należy uwzględnić w nich potrzeby osób z niepełnosprawnościami. 

Termin na nowe przepisy upływał 20 września br. ale nie udało się do tej daty przygotować nowego rozporządzenia. Jest to już kolejne przesunięcie terminu.