Konsultacje społeczne rozpoczęły się w sobotę; każdy chętny może w nich wziąć udział dzięki specjalnej aplikacji internetowej, zawartej na stronie miejskisalon.pl. Akcja „Miejski Salon” jest wspólnym projektem Institute of Design Kielce i Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Kielce oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni. Organizatorom zależy na ożywieniu części rynku.
„Wcześniej jednak chcemy się wsłuchać w głos mieszkańców miasta, tak aby dobrze czuli się w tym miejscu” – wyjaśnił Gdak. Jak powiedział, po pierwszych, sobotnich konsultacjach projektanci byli zaskoczeni różnorodnością propozycji. "Jedni chcieliby trochę zieleni, a zdaniem innych nie powinno się już zmieniać tego co jest” – dodał.
Na stronie internetowej miejskisalon.pl znajduje się interaktywna mapa części kieleckiego rynku. Do zagospodarowania jest fragment między wlotem ulicy Warszawskiej a miejscem, w którym zaznaczono fundamenty dawnego ratusza. Mapa przypomina nieco planszę gry strategicznej. Na wyznaczonych kwadratach, które pokrywają się z rysunkiem kamiennych płyt ułożonych na rynku, można dowolnie wskazywać na funkcje, jakie dane miejsce może pełnić.
„Kiedy zbierzemy już propozycje od mieszkańców miasta, rozpoczniemy kolejny etap, czyli projektowanie zagospodarowania tej przestrzeni” – powiedział Gdak. Projektanci chcą, by stało się to jeszcze w tym roku.
„Nie możemy stworzyć stałej instalacji, nie możemy wchodzić w głąb rynku, wszelkie fundamenty są wykluczone. Musimy się wpisać w już istniejącą przestrzeń” - wyjaśnił Gdak. Dlatego - dodał - projektanci mówią o „meblowaniu rynku” i stąd nazwa akcji - „Miejski Salon”.
Modernizacja kieleckiego rynku zakończyła się wiosną 2011 r. Została zrealizowana w ramach pierwszego etapu projektu "Rewitalizacja Zabytkowego Śródmieścia Kielc". Projekt został dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-13. Wysokość unijnego wsparcia wyniosła 85 procent. Wartość kontraktu to ponad 9,7 mln zł.
Przy kieleckim Rynku znajduje się między innymi Urząd Miasta oraz Muzeum Dialogu Kultur – filia Muzeum Narodowego w Kielcach.
Institute of Design jest częścią "Wzgórza Zamkowego" - miejskiej instytucji kulturalno-edukacyjnej powołanej przez radnych w maju 2011 r. Instytut przeprowadził już wspólnie z mieszkańcami akcję projektowania ławek i zieleńców, które mają stanąć w pobliżu jego siedziby. PAP)
mjk/ bos/