Przed rozpoczęciem pracy, ale po zakończeniu procesu rekrutacji, pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na wstępne badania lekarskie, w celu uzyskania orzeczenia od lekarza medycyny pracy o zdolności lub braku zdolności wykonywania pracy na danym stanowisku. Mały pracodawca nie ma żadnych ułatwień w kontekście skierowania pracownika na badania lekarskie. W procesie zatrudnienia kosztem badań obciążony jest zawsze pracodawca. To on powinien wystawić skierowanie na wstępne badania lekarskie i skierować na nie pracownika do właściwej placówki.

Uwaga!

Nie można kosztem wykonania wstępnych badań lekarskich (ale też okresowych i kontrolnych) obciążać pracownika.

Proces uzyskania orzeczenia o zdolności lub niezdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku jest kosztem pracodawcy i nie można zobligować pracownika do ponoszenia jakichkolwiek obciążeń finansowych związanych z tym procesem (art. 229 § 6 k.p.).

Pamiętaj!

Pracodawca nie może dopuścić pracownika do wykonywania pracy bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 k.p.)

Po dostarczeniu wstępnych badań lekarskich i wypełnionych dokumentów z pakietu startowego, pracodawca będzie zobligowany przygotować umowę o pracę i informację uzupełniającą do umowy o pracę.

Więcej o obowiązkach małego pracodawcy przeczytasz w Kompasie Księgowo-Kadrowym>>>