Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
Inwestor posiada działkę o powierzchni 1,20 ha, położoną w całości w terenie przeznaczonym pod mieszkalnictwo jednorodzinne.
Czy z uwagi na fakt, iż działka zakwalifikowana jest do klasy III wymagane jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, przed uzyskaniem pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego?
Czy w przypadku konieczności wyłączenia obowiązek ten obejmuje teren tylko pod projektowanym budynkiem, czy też teren całej działki inwestora?

Odpowiedź
Konieczne jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wyłączenie nie musi dotyczyć całej działki.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczanych do klas I, II, III, IIIa, IIIb oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 u.o.g.r.l., oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Zgodnie z art. 11 ust. 4 u.o.g.r.l. wydanie decyzji, o których mowa w ust. 1-2, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Wyłączenie nie musi dotyczyć całej powierzchni działki jednak z produkcji rolnej powinna zostać wyłączona dokładnie określona część działki (najlepiej wskazana na załączniku graficznym). Dodatkowo wyłączeniu podlega nie tylko teren pod budynkiem mieszkalnym, ale cały teren, którym objęte jest zamierzenie budowlane, czyli grunt pod drogami wewnętrznymi, miejscami na odpady, itd.
 

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .