8 listopada br. do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów. Projekt zakłada wiele bardzo istotnych zmian w ustawie. Uwzględnia także postulaty Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie ochrony praw osób oczekujących na lokale socjalne oraz osób z niepełnosprawnością ubiegających się o lokale gminne.

Rzecznik przedstawił Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa problem niewystarczającej ochrony praw osób oczekujących na lokale socjalne, przyznane im przez sądy w wyrokach eksmisyjnych, przed roszczeniami regresowymi gmin o zwrot odszkodowań wypłaconych właścicielom kamienic. Minister zapowiedział zmiany legislacyjne dotyczące wysokości obowiązku odszkodowawczego (czyli opłaty, jaką się wnosi za mieszkanie, w którym się nadal mieszka mimo wyroku eksmisyjnego) spoczywającego na osobie uprawnionej z mocy wyroku eksmisyjnego do lokalu socjalnego.

Projekt przewiduje, że osoby uprawnione do lokalu socjalnego do czasu dostarczenia im takiego lokalu będą opłacać odszkodowanie w wysokości czynszu pobieranego przez gminę za lokale socjalne. Natomiast obowiązek pokrycia właścicielowi strat przekraczających tę wysokość będzie spoczywał na gminie.

Z kolei w przypadku osób z niepełnosprawnością ubiegających się o lokale gminne ze skarg wynika, że proponuje im się często mieszkania komunalne nieprzystosowane do ich potrzeb, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie (w budynkach bez windy, z łazienką na korytarzu lub niedostosowaną do potrzeb osoby poruszające się na wózku). Przyczyną problemu jest brak przepisów zobowiązujących gminy do uwzględnienia niepełnosprawności wnioskodawcy w podejmowanych uchwałach dotyczących zasad wynajmowania lokali komunalnych.

Minister zadeklarował wypracowanie optymalnych dla tej grupy osób rozwiązań i w projekcie znalazł się przepis, który nakazuje gminom określenie w uchwale w sprawie zasad wynajmowania mieszkań komunalnych także warunki, jakie musi spełniać lokal wskazywany dla osób niepełnosprawnych, z uwzględnieniem potrzeb tych osób.

Nowelizacja przewiduje ponadto zmianę przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i likwidację możliwości wykonania eksmisji z mieszkania do noclegowni bądź schroniska dla osób bezdomnych.

Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 17 listopada 2016 r.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami