Odpowiedź: wartość posiłku będzie stanowić przychód podatkowy, ale będzie on wolny od podatku. Organy podatkowe mogą co prawda zażądać podatku, ale żeby się wybronić wystarczy powołać się na orzecznictwo.
Zobacz także: Nie każdy wyjazd handlowca jest podróżą służbową
Uzasadnienie: w myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W efekcie posiłek zapewniony pracownikowi to co do zasady jego przychód. W przypadku krajowych podróży służbowych zasadą jest jednak wypłata diet mających na celu pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia. W myśl § 7 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167) - dalej r.p.s. - kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:
1) śniadanie - 25% diety;
2) obiad - 50% diety;
3) kolacja - 25% diety.
Z treści § 7 ust. 2 r.p.s. przy podróży do 8 godzin dieta nie przysługuje, a tym samym nie ma od czego odjąć ryczałtowej wartości obiadu (15 zł). W efekcie powstaje zjawisko tzw. diety ujemnej. Minister Finansów w interpretacji z dnia 6 listopada 2012 r. (sygn. DD3/033/10/OBQ/12/PK-240) uznał, że jeżeli wartość posiłków jest wyższa od wartości należności z tytułu diet, od nadwyżki należy odprowadzić podatek dochodowy.
Nieprawidłowość takiego poglądu dostrzegł jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w wyroku z dnia 3 października 2013 r., III SA/Wa 937/13 uznał, iż nadwyżka kosztów wyżywienia ponad kwotę diety określonej w przepisach r.p.s. nie stanowi przychodu pracownika, a tym samym pracodawca nie ma obowiązku pobrania podatku z tego tytułu.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.