Nowe regulacje dotyczące gminnego zasobu pomieszczeń tymczasowych i zapewnienia ich przez gminy wejdą w życie juz 16 listopada 2011 r.
W dniu 31 sierpnia 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 224, poz. 1342, dalej jako nowelizacja).

Z chwilą wejścia w życie nowelizacji, w przypadku wykonywania przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu, o którym mowa w art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, gmina będzie miała obowiązek wskazania tymczasowego pomieszczenia albo noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, chyba że pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia wskazał wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia.
Nowelizacja wprowadza również do ustawy definicję pomieszczenia tymczasowego; jest nim pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Pomieszczenie tymczasowe będzie mogło być wynajęte osobie przekwaterowanej jedynie na czas oznaczony, nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 6 miesięcy, a gmina będzie miała obowiązek stworzenia zasobu takich pomieszczeń; reguluje to dodany Rozdział 4a ustawy. O zawarcie umowy najmu będzie mogła się ubiegać osoba, wobec której wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, w którym orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego. Ustanowiono jednak szereg wyjątków od tej zasady: prawa do lokalu tymczasowego zostaną pozbawione m.in. osoby stosujące przemoc w rodzinie czy też uporczywie wykraczające poza porządek domowy. Szczegółowy katalog wyjątków zawiera dodany nowelizacją art. 25d ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 z późn. zm.; dalej jako ustawa).

Zmieniono również brzmienie art. 17 ustawy. Po wejściu w życie nowelizacji, gmina nie będzie miała obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego osobom stosującym przemoc w rodzinie, wykraczającym w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniących uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku przez niewłaściwe zachowanie albo gdy zajmowały lokalu bez tytułu prawnego. Do osób tych nie znajduje również zastosowania "okres ochronny" trwający od 1 listopada od 31 marca następnego roku.

Nowelizacja wprowadza również zmiany w Kodeksie cywilnym. Od wskazania przez gminę tymczasowego pomieszczenia zależeć będzie wykonanie przez komornika opróżnienia lokalu służącego zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika. Do chwili, gdy to nastąpi, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, nie dłużej jednak niż przez 6 miesięcy. Po upływie tego terminu, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe wskazanej przez gminę, jednocześnie powiadamiając ją o potrzebie zapewnienia tymczasowego pomieszczenia. Natomiast jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę.
Ustawa wchodzi w życie 16 listopada 2011 r.
Opracowanie: Patryk Ciurak, RPE WKP
Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 8 listopada 2011 r.