9 marca br. w Brukseli odbędzie się posiedzenie unijnej Rady ds. Środowiska, na której omawiane będą dalsze losy polityki klimatycznej UE. Jednym z punktów posiedzenia jest dyskusja na temat tzw. mapy drogowej, wyznaczającej cele redukcji CO2 w UE do 2050 roku. Dokument ten wyznacza cele redukcji na rok 2030, 2040 oraz 2050.
PKPP Lewiatan uważa, że przyjęcie zawczasu planu działań z odpowiednio długim horyzontem czasowym stworzy społeczeństwu europejskiemu lepsze warunki życia, umożliwi rozwój innowacyjnych technologii, a przede wszystkim pozwoli przedsiębiorcom przyjąć właściwe strategie i plany inwestycyjne i na tej podstawie budować pozycję konkurencyjną na rynkach globalnych.
Z drugiej jednak strony dostrzegamy poważne zagrożenia, które mogą być skutkiem prowadzenia jednostronnej i bardzo ambitnej polityki klimatycznej - przede wszystkim chodzi o utratę konkurencyjności europejskiego, w tym polskiego biznesu, zmniejszenie liczby miejsc pracy w UE oraz globalny wzrost emisji CO2.
Dlatego też uważamy, że polityka klimatyczna UE do roku 2050 powinna być ustalana z ogromną rozwagą, przy dokonaniu dogłębnych analiz skutków, określeniu potencjału redukcji emisji w poszczególnych sektorach gospodarki oraz holistycznego podejścia do zagadnienia.
Mapa drogowa w kierunku gospodarki niskoemisyjnej 2050, powinna być tworzona w oparciu o model bottom- up, czyli przy ścisłej współpracy Komisji Europejskiej z sektorami przemysłowymi oraz krajami członkowskimi i wspólnym ustaleniu celu dla każdego z sektorów osobno w oparciu o ich potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych, konkurencyjność na rynkach globalnych oraz przesłanki ekonomiczne. Uważamy, że Europa nie może po raz drugi (pierwsza taka decyzja to przyjęcie Pakietu 3x20) wyznaczać celu, a dopiero po jego ustaleniu dopasowywać do niego rzeczywistość.
Przedsiębiorcy, aby działać potrzebują stabilnych, przejrzystych i przewidywalnych warunków. Niestety dotychczasowe doświadczenia w zakresie realizacji Pakietu Klimatycznego do 2020 roku pokazują, że regulacje UE nie zapewniają takich warunków działania, co w konsekwencji przekłada się na wstrzymanie decyzji inwestycyjnych w sektorze energetycznym oraz sektorach przemysłowych w Europie.
PKPP Lewiatan widzi w przejściu gospodarki europejskiej na niskoemisyjną szansę dla rozwoju nowych technologii, rynków i możliwości dla społeczeństwa europejskiego i polskiego. To szansa również dla polskiej gospodarki. Niemniej jednak w całym procesie transformacji priorytetowe będą narzędzia, którymi UE będzie chciała osiągnąć założone cele. Narzędzia wykorzystane przez Wspólnotę muszą być efektywne ekonomicznie, stabilne i dostosowane do różnych możliwości krajów członkowskich oraz sektorów gospodarczych. Jednak dla powodzenia procesu przejścia gospodarki wspólnotowej na niskoemisyjną jako całości kluczowe będzie reagowanie i podążanie za trendami w tym obszarze w kontekście globalnym.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Polityka klimatyczna – ambitnie i z rozsądkiem
Polska gotowa jest zawetować unijny szczyt w sprawie zmniejszenia emisji CO2 po 2020 roku. Rozumiemy obawy polskiego rządu. Dalsze jednostronne zwiększenie redukcji dwutlenku węgla może zagrozić naszej konkurencyjności. Mamy jednak nadzieję, że uda się wypracować kompromis - mówi Agata Staniewska, ekspert PKPP Lewiatan.