Rządowy projekt noweli niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) przygotowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wprowadzi on prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł. Nowela zmienia m.in. prawo podatkowe, pracy, kodeks cywilny oraz kodeks spółek handlowych.
W środę Sejm zdecydował, że projekt trafi do komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji.

Zmiany w podatkach

We wtorek podczas pierwszego czytania wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj mówił, że to kolejna porcja zmian przygotowanych we współpracy z przedsiębiorcami. Zaznaczył, że projekt odpowiada na postulaty przedsiębiorców dotyczące spraw, które im  przeszkadzają czy wręcz irytują ich w codziennej działalności gospodarczej. Projekt  przewiduje, że status małego podatnika w PIT i CIT uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro). Wiceminister Haładyj podkreślał, że zgodnie z nim wartość pracy małżonka będzie można wliczyć w koszt uzyskania przychodu.  Jednorazowo będzie można też rozliczyć stratę podatkową do wysokości 5 mln zł. Skrócony zostanie także ze 150 do 90 dni termin uprawniający wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT -.Ponadto przewiduje on   zwolnienie podatkowe w CIT od niektórych dochodów alternatywnych spółek inwestycyjnych (ASI) uzyskanych ze zbycia udziałów/akcji - mówił Mariusz Haładyj. - ASI są świetnym źródłem kapitału dla przede wszystkim start-upów, które odznaczają się dużą inwestycyjnością, ale też zazwyczaj małą kapitalizacją -argumentował. Chodzi, jak wyjaśnił, żeby zwiększyć wehikuły finansowe dla małych firm. Projektowane przepisy zakładają ponadto ujednolicenie formularzy deklaracji podatkowych w przypadku podatków lokalnych (podatku od nieruchomości czy leśnego) oraz umożliwienie składania ich drogą elektroniczną. Jak mówił Haładyj, obecnie formularze są bardzo zróżnicowane - opracowują je samorządy, co utrudnia przedsiębiorcom, mającym nieruchomości na terenie więcej niż jednej gminy, rozliczanie podatków należnych samorządom.

 

Cena promocyjna: 260.11 zł

|

Cena regularna: 289 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


 

Mniej szkoleń BHP

Projekt wprowadza też istotne zmiany w przepisach BHP i kontolowaniu zwolnień lekarskich.  - Znosimy bezwzględny obowiązek zapewnienia szkoleń okresowych BHP pracownikom administracyjno-biurowym. Podnosimy też do 50 pracowników (ponad dwukrotnie) limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP - wyliczał wiceminiter Haładyj.  - Ponadto wprowadzamy przepis, który ma urealnić system weryfikacji zwolnień L4. Chodzi o to, żeby te zwolnienia, które są krótkotrwałe, a które stanowią ponad 50 proc. wszystkich zwolnień chorobowych były możliwe do skontrolowania- wyjaśniał. Podkreślił, że dzisiejszy system "podwójnego awizowania" jest kulawy, jeżeli chodzi o możliwość wyłapywania nieprawidłowości. Dzięki zapropnowanym zianom ZUS wezwie pracownika na kontrolę telefonicznie, a dodatkowo pracownik będzie musiał zawiadamiać firmę i ZUS o każdej zmianie miejsca pobytu na chorobowym
Czytaj również: ZUS łatwiej wykryje lewe zwolnienia >>


Ważne zmiany dla 400 tysięcy spółek

Wiceminister Haładyj jako przykład innych ważnych zmian podał skrócenie do 5 lat okresu obowiązkowego przechowywania zatwierdzonych sprawozdań finansowych oraz możliwość podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Zmieni się jednak również art. 202 Kodeksu spółek handlowych. Gdy ostatni członek zarządu spółki będzie chciał złożyć rezygnację, będzie musiał zwołać zgromadzenie wspólników. Ta propozycja została skrytykowana przez prawników. Ponadto ważność umowy zawartej przez osobę bez umocowania lub z jego przekroczeniem będzie wymagała potwierdzenia. Taka zmiana art. 39 Kodeksu cywilnego jest oceniona pozytywnie.

Czytaj również: Rząd przyjął ważne zmiany dla spółek >>