Pytanie
Podmiot zagraniczny z Niemiec - spółka komandytowa - posiada w Polsce oddział do pozyskiwania przychodów (wynajem) w postaci gruntu i wybudowanej na nim hali magazynowej. W Polsce prowadzona jest księgowość oddziału na potrzeby podatku dochodowego i podatku VAT. Inwestycja była realizowana w okresie 2012 r. i w styczniu-lutym 2013 r., w lutym 2013 r. została przekazana do użytkowania. Wartość budynku ustalono na podstawie kosztów zaewidencjonowanych w księgowości w Polsce. W trakcie 2013 r., po dacie przyjęcia do użytkowania budynku hali, księgowość niemiecka "spostrzegła", iż posiada w swych zapisach nierozliczone koszty budowy hali magazynowej w Polsce, rachunki dotyczące tej budowy były wystawiane bezpośrednio na adres inwestora w Niemczech. Księgowość w Polsce została poinformowana dnia 25 listopada 2013 r. notą wewnętrzną o wysokości nierozliczonych kosztów inwestycyjnych z 2012 r. wyrażonych w EUR, które winny zwiększyć wartość nieruchomości i od których należy dokonać naliczenia amortyzacji. W związku z otrzymaniem przez polską księgowość wiadomości o "niedoszacowaniu kosztowym" wartości inwestycji pozostaje wątpliwość w zakresie:
Jaki przyjąć kurs do wyceny nakładów inwestycyjnych, czy z daty rachunku wykonawcy wystawionego w 2012 r., czy z daty noty z 25 listopada 2013 r.?
Od jakiego okresu należy amortyzować budynek po uwzględnieniu tych kosztów, od marca 2013 r. (od następnego miesiąca po przekazaniu do użytkowania) czy od grudnia 2013 r. (od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu)?