Przyjęta nowelizacja jest odpowiedzią na występujące w ramach realizacji zamówień publicznych coraz częstsze sytuacje nieregulowania należności podwykonawcom zaangażowanym w proces inwestycyjny związany z realizacją zamówień na roboty budowlane. Znaczna część uchwalonych regulacji dotyczy zatem tylko robót budowlanych, co uzasadnione jest tym, że to właśnie w tym zakresie zamówień, z uwagi na ich skalę, dochodzi do najczęstszych sytuacji związanych z pokrzywdzeniem podwykonawców.
Uregulowanie w ustawie – Prawo zamówień publicznych problematyki „podwykonawstwa” będzie miało zatem istotne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorców uczestniczących w procesie realizacji zamówień publicznych.
Ochrona podwykonawców w zamówieniach publicznych wzmocniona
24 grudnia weszła w życie ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1473), której głównym celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa prawidłowej realizacji zamówień publicznych poprzez wzmocnienie ochrony praw podwykonawców uczestniczących w procesie realizacji zamówień publicznych (a zwłaszcza zapewnienie terminowej oraz pełnej wypłaty należnego im wynagrodzenia) oraz ograniczenie ryzyka pojawiania się sporów pomiędzy uczestnikami na etapie realizacji zamówień publicznych.