Burmistrz umorzył postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia polegającego na adaptacji istniejących budynków magazynowych na punkt zbierania odpadów. Wydana w tej sprawie decyzja stała się przedmiotem odwołania.

 

Odwołujący nie byli stronami

Samorządowe kolegium odwoławcze umorzyło prowadzone w tej sprawie postępowanie odwoławcze. Organ uznał bowiem, że podmioty wnoszące odwołanie nie są stronami w rozumieniu art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dalej jako: ustawa środowiskowa), społeczeństwo ma zagwarantowany udział w postępowaniach w przedmiocie określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, w których przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko. Nie dotyczy to jednak decyzji umarzającej postępowanie w tego rodzaju sprawie.

Czytaj także: Sąd administracyjny może wstrzymać wykonanie decyzji środowiskowej >>>

Nie było oceny oddziaływania na środowisko

Stowarzyszenie i mieszkaniec gminy postanowili zaskarżyć decyzję samorządowego kolegium odwoławczego, więc sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Skarga została jednak oddalona. Sąd wskazał, że jeżeli planowane przedsięwzięcie nie należy do katalogu przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, to postępowanie w tym przedmiocie jest bezprzedmiotowe i podlega umorzeniu. Tak też było na gruncie niniejszej sprawy z uwagi na zmianę zakresu planowanej inwestycji. WSA zwrócił uwagę, że w postępowaniu zmierzającym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, krąg stron ustala się na podstawie art. 28 Kpa z uwzględnieniem przepisów ustawy środowiskowej. Natomiast skoro nie było potrzeby prowadzenia postępowania w sprawie ustalenia środowiskowych uwarunkowań, to nie można przyjąć, że skarżącym przysługiwał status strony. Stowarzyszenie nie zgodziło się z tą oceną i wniosło skargę kasacyjną.

Czytaj w LEX: Florkiewicz Ewa, Sługocka Martyna, Udział społeczeństwa w wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach >

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 69.3 zł


Udział nie jest gwarantowany w każdym postępowaniu

Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że ustawa środowiskowa gwarantuje społeczeństwu udział w postępowaniu, w którym przeprowadzana jest ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Podmioty, które biorą w nim udział nie muszą się legitymować interesem prawnym lub interesem faktycznym. Sąd podkreślił jednak, że udział ten jest gwarantowany wyłącznie w postępowaniach, w których przeprowadza się ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, co na gruncie niniejszej sprawy nie miało miejsca. Organ stwierdził bowiem, że planowana inwestycja nie była przedsięwzięciem mogącym mieć znaczący wpływ na środowisko i umorzył postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił skargę kasacyjną.

Wyrok NSA z 15 listopada 2022 r., sygn. akt III OSK 1366/21

Sprawdź w LEX: