Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody

Na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy Prawo łowieckie przedłożony przez Ministra Środowiska. Zasadniczo proponowane zmiany dotyczą ustawy o ochronie przyrody. Chodzi o zapewnienie właściwej interpretacji przepisów wdrażających dyrektywy: ptasią i siedliskową.

Projektowane regulacje wykonują dwa orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE. Orzekł on, że Polska naruszyła przepisy dyrektywy ptasiej, ponieważ nie objęła wystarczającą ochroną wszystkich gatunków dzikich ptaków występujących naturalnie w stanie dzikim na europejskim terytorium państw unijnych, a także nieprawidłowo określiła warunki ustanowienia odstępstw od ustanowionych zakazów ochronnych. TS uznał też, że Polska nieprawidłowo wdrożyła warunki wprowadzania odstępstw od zasad ochrony gatunkowej, które obecnie są sprzeczne z dyrektywą siedliskową.

Nowelizacja doprecyzowuje jak i kto może wyrazić zgodę na odstępstwo od zakazów w stosunku do zwierząt gatunków chronionych. Projekt ustawy przewiduje możliwość wydania ogólnego odstępstwa od zakazów w stosunku do bobra europejskiego, kormorana czarnego oraz czapli siwej w formie zarządzenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska na okres do 5 lat, m.in. ze względu na poważne szkody wyrządzane w gospodarstwach. Wówczas nie będzie konieczności uzyskiwania indywidualnych zezwoleń na odstępstwo od zakazów, jak to jest obecnie.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody wprowadzą też do polskiego prawa rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie handlu produktami z fok. Parlament Europejski i Rada UE postanowiły, że wszystkie kraje członkowskie nałożą sankcje za nielegalne wprowadzanie do obrotu produktów z fok. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzanie do obrotu produktów z fok dozwolone będzie w przypadkach, gdy produkty te pochodzą z polowań prowadzonych tradycyjnie przez Eskimosów i inne społeczności autochtoniczne i przyczyniają się do ich utrzymania.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.mos.gov.pl, www.premier.gov.pl, stan z dnia 26 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 26 kwietnia 2012 r.