Sejm przyjął ustawę w styczniu, a Senat 19 lutego nie wprowadził do niej poprawek.
Celem noweli jest dokonanie zmian w krajowym porządku prawnym w związku z wejściem w życie regulacji Unii Europejskiej stanowiących wynik przeglądu przepisów dotyczących Europejskich Urzędów Nadzoru (ESAs). Chodzi m.in. o przekazanie uprawnień do wydawania zezwoleń dla dostawców usług w zakresie udostępniania informacji na poziomie europejskim oraz wzmocnienie nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową i reasekuracyjną na tym poziomie.
Co się zmieni
Zmienią się przepisy dotyczące działalności dostawców usług w zakresie udostępniania informacji, którzy świadczą usługi jako zatwierdzony podmiot publikujący, zatwierdzony mechanizm sprawozdawczy lub dostawca informacji skonsolidowanych. Obecnie dostawcy usług uzyskują zezwolenia i są nadzorowani przez krajowe organy nadzoru, a to zdaniem europejskich organów nadzoru wpływa negatywnie na jakość danych transakcyjnych i zadania dostawców usług w zakresie udostępniania informacji. Nowelizacja przewiduje, że uprawnienia do udzielania zezwoleń dostawcom usług w zakresie udostępniania informacji oraz nadzoru nad nimi (z wyjątkami) zostaną przeniesione z poziomu organów krajowych do Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Uwagi zgłoszone w trakcie konsultacji
Jeszcze w toku prac nad projektem Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz GPW zgłosiły wątpliwość co do zawężenia przepisu art. 30b ustawy o ofercie do spółki prowadzącej tylko rynek regulowany. KNF i GPW zaproponowały rozszerzenie o podmioty prowadzące ASO lub OTF.
KNF dostrzegła także ryzyko nadmiernego, jednostronnego zobowiązania Komisji do niezwłocznego udzielania innym organom nadzoru, które zgłosiły akces do uczestniczenia w placach platformy wszystkich informacji niezbędnych dla właściwego funkcjonowania platformy w sytuacji, gdy organy nadzorcze z innych państw członkowskich UE mogą nie być zobowiązane zgodnie ze swoim ustawodawstwem to analogicznego obowiązku informacyjnego. Uwagi te zostały uwzględnione.
Nowela ma wejść w życie najpóźniej 1 marca.