Podpisana przez prezydenta nowelizacja Prawa zamówień publicznych dostosowuje polskie prawo między innymi do unijnej dyrektywy w sprawie obronności. Jednak podczas prac nad nowelizacją najwięcej wątpliwości budziły przepisy dotyczące wykluczenia wykonawców z zamówienia z powodu niewykonania umowy.
Ostatecznie, po poprawkach Senatu, przyjęto rozwiązanie przewidujące możliwość wykluczenia z postępowania wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie, lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej, jeżeli szkoda ta lub obowiązek zapłaty kary umownej wynosiły nie mniej niż 5% wartości realizowanego zamówienia i zostało to stwierdzone orzeczeniem sądu, które uprawomocniło się w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania. Przepis ten, jak i cała nowelizacja, wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. Zdaniem prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nowelizacja ustawy daje szansę większej kontroli nad wykonawcami, którzy nie radzą sobie z wykonywaniem kontraktów.
Nowe przepisy gwarantują możliwość wykluczenia nierzetelnych wykonawców
Prezydent podpisał nowelizację Prawa zamówień publicznych. W branży budowlanej od początku kontrowersje budziła sprawa wykluczenia wykonawcy z zamówienia z powodu niewykonania przez niego umowy i kar pieniężnych z tym związanych.