Tymczasem to ogrzewanie pochłania 70% całej energii zużywanej podczas eksploatacji domów i mieszkań. Aby je zredukować wystarczy zwiększenie grubości izolacji ścian, dachów i podłóg oraz montaż energooszczędnych okien. Pozwala to ograniczyć straty ciepła i zapotrzebowanie na energię.

Warto więc zwiększyć grubość izolacji ponad obowiązujące normy, wymienić okna, wszelkie mostki termiczne, czyli miejsca, przez które najczęściej ciepło ucieka. Można to zrobić podczas budowania domu lub remontu i docieplania. Podczas poszukiwania mieszkania można zwrócić uwagę, na to, jakie w projekcie zastosowano rozwiązania, które wpłyną na poziom energooszczędności. Straty ciepła w przypadku samych ścian mogą sięgać nawet 30%, kolejne 25% ciepła budynek może tracić poprzez okna o niskich właściwościach izolacyjnych.


Już za kilka lat będzie łatwiej znaleźć na rynku mieszkania i domy o wyższych standardach energetycznych. Zgodnie z unijną dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki mają wykazywać niemal zero energetyczny standard.