Prezydent Piotr Grzymowicz mówił w czwartek na konferencji prasowej, że przygotowanie trzech tak zwanych "stref przedsiębiorczości", czyli zagospodarowanie i wyposażenie w infrastrukturę nabrzeża jeziora Krzywego w rejonie Słonecznej Polany, plaży miejskiej i Zatoki Miłej, właśnie się zakończyło.

"Strefy zostały uzbrojone w sieci kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, pobudowaliśmy drogi dojazdowe, a także 5 kilometrów ścieżek rowerowych oraz 5,5 kilometra ścieżek spacerowych. Na tym terenie powstało 600 miejsc parkingowych" - poinformował.

Wkrótce miasto wyceni uzbrojone działki nad jeziorem Krzywym i wystawi je na przetarg. Sprzedaż gruntów na plaży miejskiej, w Zatoce Miłej i Słonecznej Polanie ma się rozpocząć w kwietniu 2014 roku, a zakończyć w 2016 r.

To nie jedyna duża inwestycja nad największym akwenem w Olsztynie - jeziorem Krzywym. Oprócz przygotowania i uzbrojenia gruntów pod budowę bazy hotelowej, gmina realizuje projekt zagospodarowania nabrzeża. Koszt tej inwestycji to 63 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 22 mln zł.

Do 2014 roku nad jeziorem Krzywym ma powstać całoroczna infrastruktura sportowo – rekreacyjna, m.in. baza dla sportów kajakarskich z salą ćwiczeń, zapleczem odnowy biologicznej, siłownią, sauną, wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych i zimowych, hangar na sprzęt pływający. Budowana jest także całoroczna hala do siatkówki plażowej z salami do squasha, wypożyczalnie sprzętu wodnego, pomosty, boiska do siatkówki plażowej. Znajdzie się tam także centrum sportów wodnych i ratownictwa.

Jezioro Krzywe ma powierzchnię 412 ha, głębokość 43 m i jest największym, a zarazem najgłębszym jeziorem w Olsztynie. Linia brzegowa akwenu liczy w sumie 22,5 km, tworzy wiele zatok i półwyspów. Nad jeziorem są ośrodki wypoczynkowe, restauracje, przystanie wodne oraz plaża miejska. Jest to najpopularniejsza plaża w Olsztynie, na której przez cały sezon letni pracują ratownicy.