Fakt nominacji Wierzbowskiego na przewodniczącego KKPB potwierdziło w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Według informacji CIR wniosek o nominację Wierzbowskiego złożyła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
Jednocześnie CIR poinformowało, że poprzedni szef KKPB prof. Zbigniew Niewiadomski został "odwołany z funkcji przewodniczącego komisji w dniu 7 listopada w związku ze złożoną rezygnacją". Sam prof. Niewiadomski składając dymisję, nie chciał skomentować okoliczności swojej decyzji.
Czytaj: Niewiadomski: Prawo budowlane hamuje rozwój gospodarczy>>>
Zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, którą teraz pokieruje Wierzbowski, jest przedstawienie propozycji nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła ona w swoim expose. Premier zapowiedziała też, że założenia kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.
Czytaj: Ministerstwo ma już założenia kodeksu budowlanego>>>
Już po dymisji Niewiadomskiego rzecznik resortu infrastruktury zapewnił, że komisja będzie kontynuować działalność zgodnie z harmonogramem. Wynika z niego, że powinna zakończyć swoje prace w zasadzie do końca roku, tak, by do 7 stycznia mogła przeprowadzić ostateczne prace scalające projekt kodeksu budowlanego.
Nowy szef Komisji specjalizuje się w prawie administracyjnym, jest związany z macierzystym wydziałem Prawa i Administracji na UW. Jest też partnerem w warszawskiej kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni.
Czytaj: Prof. Wierzbowski: prawo budowlane wymaga zmian>>>
W biogramie na stronie kancelarii można przeczytać, że Wierzbowski w swojej praktyce prawniczej m.in: kierował zespołami prawników, obsługującymi sprzedaż akcji w ramach prywatyzacji Banku PKO S.A., PKN Orlen S.A., Tauron S.A. "Reprezentuje też przedsiębiorców w postępowaniach przed organami administracji (szczególnie URE, UKE, UOKiK, KNF), a także przed sądami administracyjnymi i arbitrażowymi. Należał do grona prawników reprezentujących Skarb Państwa w sprawie z powództwa Eureko przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej prywatyzacji PZU".
Wierzbowski był też doradcą Ministra Przekształceń Własnościowych, Ministra Skarbu Państwa oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, członkiem Kolegium NIK, a także wiceprzewodniczącym Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. "Jest autorem lub współautorem lub współredaktorem licznych prac prawniczych, w tym komentarzy do kpa, prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi i prawa rynku kapitałowego" - czytamy w biogramie profesora. (PAP)