To zarazem drugi w naszym kraju przypadek lęgu rybołowa na słupie energetycznym. Pierwszy zanotowano w Nadleśnictwie Lipka (woj. wielkopolskie), gdzie ptaki same zbudowały gniazdo na słupie. Potem dopiero gniazdo to wzmocniono, umieszczając je na sztucznej platformie w tym samym miejscu.
"W tym roku rybołowy po raz pierwszy dochowały się potomstwa w sztucznym gnieździe na słupie. To znakomita wiadomość, gdyż w sąsiednich Niemczech, gdzie rybołowów jest znacznie więcej niż u nas, to właśnie w takich miejscach najczęściej wyprowadzają one lęgi” – powiedział Bielewicz.
Na Ziemi Lubuskiej od 2011 roku prowadzony jest program ochrony czynnej i monitoringu rybołowa koordynowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim (RDOŚ) we współpracy z leśnikami, energetykami oraz ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów. Polega m.in. na montażu sztucznych gniazd na specjalnie wyselekcjonowanych drzewach, a od 2015 roku także na słupach linii wysokiego napięcia.
Dotychczas w Lubuskiem zainstalowano około 50 takich platform na drzewach i dziewięć na słupach. Znajdują się na obszarach oferujących rybołowom dostatek pożywienia i względny spokój.
Bielewicz dodał, że tegoroczne obserwacje potwierdzają wzrost liczebności rybołowa. Obecność ptaków wykazano na dziewięciu stanowiskach, w tym na sześciu potwierdzono zajęcie gniazda przez parę ptaków, a na trzech kolejnych pojedyncze terytorialne osobniki. Łącznie w 2017 r. liczba gniazdujących rybołowów w województwie lubuskim wzrosła o trzy pary, w porównaniu do zeszłego roku.
„Niestety odnotowany wzrost par lęgowych nie przełożył się bezpośrednio na znaczącą poprawę sukcesu lęgowego populacji w regionie. Skuteczne lęgi zarejestrowano zaledwie u dwóch par ptaków, które łącznie odchowały pięć młodych. W pozostałych przypadkach, ptaki nie przystąpiły do lęgów lub utraciły je z nie do końca ustalonych przyczyn” – powiedział Bielewicz.
Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz | |
Krzysztof Gruszecki
|
Ornitolodzy liczą, że kolejne gniazda na słupach też przyciągną rybołowy w rejon Ziemi Lubuskiej. W tym regionie, w ramach monitoringu cyklicznie kontrolowane są wszystkie znane i potencjalne stanowiska lęgowe rybołowów gniazdujących na słupach energetycznych, a także około 50 sztucznych platformach gniazdowych wybudowanych na drzewach.
Rybołów (Pandion haliaetus) to drapieżny ptak wędrowny, osiągający masę do 2 kg przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 170 cm. Ma brązowo-białe ubarwienie, charakterystyczny ciemny pas wzdłuż oczu i nieco nastroszone pióra na tyle głowy.
Do Polski przylatują one najczęściej na przełomie marca i kwietnia, niekiedy nawet później. Po odchowaniu młodych, najczęściej pod koniec sierpnia, opuszczają nasz kraj. Rybołowy z reguły wracają do tych samych gniazd przez kilkanaście lat. Głównym pożywieniem tych ptaków są ryby.
Tegoroczne lęgi rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia, a młode ptaki przyszły na świat w maju. Nauka latania już za nimi. Podobnie jak dorosłe osobniki, u progu jesieni wyruszą do Afryki, by tam spędzić zimę.
W Polsce rybołów należy do najrzadszych gatunków ptaków szponiastych. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na około 30 par. W Niemczech występuje już około 650 par, a po drugiej stronie Bałtyku jest ich ponad 4000 par. Rybołów jest gatunkiem tzw. szczególnej troski, a jego ścisłą ochronę sankcjonuje zarówno prawo krajowe, jak i europejskie. (PAP)