Na gruncie obowiązujących przepisów prawa cywilnego nie można co do zasady wykluczyć dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody spowodowanej przez zmiany klimatu bezpośrednio od podmiotów mających wpływ na te zmiany (tj. prowadzących instalacje wprowadzających do powietrza gazy cieplarniane).
W dotychczasowej praktyce tego rodzaju roszczenia jednakże nie wystąpiły. Wynika to zwłaszcza z faktu, iż dla skutecznego żądania naprawienia szkody Kodeks cywilny wymaga w szczególności wykazania szkody, osoby odpowiedzialnej za jej spowodowanie oraz związku przyczynowego między czyimś działaniem (lub zaniechaniem) a powstaniem konkretnej szkody.
W przypadku szkody spowodowanej na skutek zmian klimatu nie mamy do czynienia z bezpośrednim związkiem przyczynowym między działaniem osoby A oraz powstaniem szkody po stronie osoby B, lecz działanie osoby A powoduje, a raczej przyczynia się do zmian klimatu, w efekcie których osoba B ponosi szkodę.
W konsekwencji wykazanie, że konkretna i mierzalna szkoda osoby została spowodowana przez konkretny podmiot może być niezwykle trudne.
Źródło: www.portalprocesowy.pl
Przeczytaj pełną treść wywiadu z Izabelą Zielińską-Barłożek z kancelarii Wardyński i wspólnicy>>
Kto ponosi odpowiedzialność za zmiany w klimacie?
Aż trzech na czterech zapytanych Polaków uważa, że zmiany klimatu stanowią dziś istotny problem i mają wpływ na ich codzienne życie. Zdaniem Izabeli Zielińskiej-Barłożek interesująca jest jednak kwestia konsekwencji prawnych, jakie zmiany klimatu wywołują lub mogą wywoływać, a także ich wpływu na istniejące dziś oraz na przyszłe stosunki prawne. Ekspert kancelarii Wardyński i wspólnicy odpowiada czy w ogóle można mówić o odpowiedzialności państwa, jednostek czy przedsiębiorców za zmiany w klimacie.