Pytanie:
Kto może w przypadku długotrwałej nieobecności kierownika OPS - spowodowanej chorobą wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o udzielenie upoważnienia dla pracownika ośrodka do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej (obecnie upoważniony jest tylko jeden pracownik zarówno do świadczeń rodzinnych, pomocy społecznej i świadczeń z funduszu alimentacyjnego)?
Czy wójt, burmistrz, prezydent miasta może upoważnić taką osobę bez wniosku kierownika, kierownik jest niezdolny do pracy i nie może złożyć takiego wniosku?
Czy wójt, burmistrz, prezydent miasta może podpisywać decyzje z zakresu pomocy społecznej, jeśli udzielił upoważnienia kierownikowi OPS?
Zgodnie z art. 110 ust. 7 u.p.s. wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy.
Ustęp 8 art. 110 u.p.s. stanowi, że upoważnienie, o którym mowa w ust. 7, może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika OPS.

 

Odpowiedź:
O udzielenie upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych osobie nie będącej kierownikiem ośrodka pomocy społecznej może wystąpić do wójta jedynie ten kierownik. Wójt nie może wydawać decyzji administracyjnych z zakresu pomocy społecznej.

Uzasadnienie:
Z art. 110 ust. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - dalej u.p.s., wynika bezspornie obowiązek wójta (burmistrza, prezydenta) do udzielenia upoważnienia kierownikowi ośrodka pomocy społecznej do wydawania decyzji administracyjnych. Obowiązek ten oznacza jednocześnie, że wójt nie może takich decyzji wydawać (nawet jeśli wbrew prawu nie wydał stosownego upoważnienia, ani w innych okolicznościach). Oprócz kierownika wskazane upoważnienie może być udzielone innej osobie, pod warunkiem jednak, że z wnioskiem w tej sprawie wystąpi kierownik ośrodka pomocy społecznej (art. 110 ust. 8 u.p.s.). Konstrukcja przepisów nakazuje zatem przyjęcie następującej interpretacji: jeżeli kierownik nie może wydawać decyzji powinien wystąpić do wójta o upoważnienie do tego innej osoby. Niezdolność kierownika do pracy nie jest tożsama z brakiem zdolności do wykonywania czynności prawnych. Złożenie takiego wniosku, nie jest równoznaczne z podjęciem pracy, do której dana osoba jest niezdolna na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie wyklucza możliwości złożenie stosownego wniosku, zwłaszcza że wymaga tego ochrona interesu publicznego i zapewnienie sprawnego funkcjonowania aparatu administracyjnego.

[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2020 r.]