Pozwolenie na odstrzał niedźwiedzia nie jest tożsame z odstrzeleniem zwierzęcia - tłumaczy Anna Ronikier-Dolańska, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Przyrody w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Zwierzę zostanie odstrzelone tylko wówczas, jeśli sztab fachowców, po odnalezieniu zwierzęcia, oceni, że jest to konieczne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzi" - wyjaśnia.
Niedźwiedź to zwierzę chronione - jest to gatunek z załącznika II i IV Dyrektywy Siedliskowej, zgodnie z prawem krajowym jest również gatunkiem objętym ochroną ścisłą, wymagającym ochrony czynnej. Trzeba podkreślić, że przypadki agresji zwykle są spowodowane przez ludzi lekceważących podstawowe zasady postępowania przy spotkaniu z niedźwiedziem, a niezwykle rzadkie wypadki atakowania ludzi są często wynikiem nieumyślnego zaskoczenia zwierzęcia przez człowieka.
W Polsce niedźwiedź brunatny występuje obecnie wyłącznie w obrębie zalesionych obszarów Karpat i stanowi niewielki fragment populacji karpackiej, obejmującej swym zasięgiem Czechy, Polskę, Słowację, Ukrainę, Rumunię i Serbię. Szacuje się, że jego populacja w kraju nie przekracza 100 osobników. Główne ostoje gatunku objęte są siecią Natura 2000.