Pytanie
Zakład pracy chronionej (podatek od nieruchomości – zwolniony i przekazany na ZFRON w 90%). Podatnicy zwolnieni od podatku od nieruchomości, w oparciu o przepis ustawy podatkowej, zobowiązani są w formularzu stanowiącym załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości oraz informacji o nieruchomościach, wykazywać dane dotyczące zwolnienia podatkowego, tj. powierzchnię gruntów, budynków (ich części) oraz budowli. W formularzu tym, podobnie jak w samej deklaracji (informacji), nie podaje się wysokości podatku od nieruchomości od przedmiotów objętych zwolnieniem od tego podatku. W rzeczywistości przekazaniu na ZFRON podlega nie kwota podatku od nieruchomości, ale środki w wysokości podatku od nieruchomości, który nie został ustalony (określony) w wyniku zastosowania zwolnienia.
O ile brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów podatkowych uzyskanych środków z wyżej wymienionego zwolnienia podatkowego w momencie ich przekazania na ZFRON, to nie ma przeszkód, aby tymi kosztami były u prowadzącego zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej) wydatki sfinansowane z tego funduszu (w tym pochodzące ze środków z tego zwolnienia), o ile wydatki te spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. albo art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. W przypadku wydatków inwestycyjnych kosztami tymi będą odpisy amortyzacyjne.
W ZPChr kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).
Czy odsetki od leasingu finansowego, w dacie zapłaty finansowane z ZFRON ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, księgowane zapisem (pełna rachunkowość) Wn ZFRON - Ma 131 Rachunek bankowy oraz równolegle Wn 751 koszty finansowe i Ma 760 pozostałe przychody, są kosztem podatkowym, skoro 90% podatku od nieruchomości nie jest kosztem podatkowym, oczywiście przy założeniu, że równoległy zapis na 760 dla celów statystycznych nie jest przychodem podatkowym?