Pytanie:
Jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy wypłacie odprawy emerytalnej (art. 87 KN)?

Odpowiedź:
Do celów obliczenia odprawy w składnikach stałych przyjmuje się składniki wynagrodzenia, do których nauczyciel uprawniony jest na dzień 28 lutego 2013 r. Składniki w wartościach średnich oblicza się z roku szkolnego. Jeśli nauczyciel nie otrzymał ich w danym roku szkolnym to brak jest podstaw do uwzględniania ich w podstawie odprawy emerytalnej.

 


Zgodnie z art. 87 ust. 2 i ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, nauczycielowi w związku z przejściem na emeryturę przysługuje odprawa emerytalna w wysokości dwu lub trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem pracy. Odprawę nalicza się zgodnie z zasadami obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczycieli. Szczegółowe zasady obliczania ekwiwalentu określa natomiast rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) - dalej r.s.z.u.w. Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy nauczycieli ustala się, stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (§ 6 ust. 1 r.s.z.u.w.). Natomiast w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu (w tym przypadku w miesiącu wypłaty odprawy) - § 2 ust. 1 r.s.z.u.w. Oznacza to, iż stałe składniki wynagrodzenia oraz określone od nich procentowo przy ustalaniu podstawy odprawy dla nauczyciela należy ustalić w wysokości obowiązującej na dzień 28 lutego 2013 r. (dzień wypłaty odprawy). Jeśli na dzień 28 lutego nauczycielowi przysługiwało tylko wynagrodzenie zasadnicze i dodatek za wysługę lat to tylko te składniki wchodzą do podstawy odprawy. Składniki wynagrodzenia w wysokościach średnich określa się z miesięcy roku szkolnego:
- dodatek funkcyjny – jeżeli okres wykonywania zadań lub zajęć uprawniających do dodatku był krótszy niż okres roku szkolnego. Stawkę dodatku należy pomnożyć przez liczbę miesięcy, kiedy nauczyciel wykonywał te zadania lub zajęcia i podzielić przez liczbę miesięcy roku szkolnego poprzedzających miesiąc obliczania odprawy;
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw – oblicza się przeciętną miesięczną liczbę godzin z miesięcy danego roku szkolnego poprzedzającego miesiąc wyliczania odprawy oraz mnoży przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującego nauczycielowi w dniu miesiącu obliczania tej odprawy.
Skoro jednak nauczyciel nie otrzymał takich składników w danym roku szkolnym to nie podlegają one wliczeniu do podstawy odprawy.