Wnioskodawca spełnia kryteria dotyczące utraty statusu odpadów wynikające z rozporządzenia Rady (UE) nr 333/2011 z dnia 31 marca 2011 r. ustanawiającego kryteria określające, kiedy pewne rodzaje złomu przestają być odpadami na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 715/2013 z dnia 25 lipca 2013 r. ustanawiającego kryteria określające, kiedy złom miedzi przestaje być odpadem na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE.
Pytanie:
Jaki proces odzysku ma miejsce w strzępiarce odpadów metalowych?
Czy biorąc pod uwagę powyższe, należy udzielić pozwolenia na oba procesy odzysku?
Czy jedynie na odzysk metodą R12?
Odpowiedź:
W mojej ocenie, należy uwzględnić wniosek przedsiębiorcy.
Uzasadnienie:
Proces utraty statusu odpadów (złomu po strzępieniu), to odzysk w procesie R4, natomiast samo strzępienie odpadów może być klasyfikowane jako odzysk w procesie R12. Rozróżnienie odzysku i recyklingu opiera się na ocenie spełnienia kryteriów zawartych w definicji recyklingu - art. 3 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
Przedsiębiorca może przeprowadzić procedurę utraty statusu odpadów (R4), ale nie musi tego robić. Jednocześnie w przypadku, gdy ww. procedura odpadów nie będzie możliwa z uwagi na to, że niektóre odpady będą zanieczyszczone, może on uzyskany odpad przekazać do dalszego wykorzystania.
Proces R12 może obejmować procesy wstępne poprzedzające przetwarzanie wstępne odpadów, jak np. demontaż, sortowanie, kruszenie, zagęszczanie, granulację, suszenie, rozdrabnianie, kondycjonowanie, przepakowywanie, separację, tworzenie mieszanek lub mieszanie przed poddaniem któremukolwiek z procesów wymienionych w poz. R1-R11.