Pytanie:
Jaką datę powinniśmy wpisać w deklaracji VAT-26 w kolumnie G (data poniesienia pierwszego wydatku), skoro pierwsze wydatki na te samochody zostały poniesione w kwietniu?
Czy może ma to być data pierwszego wydatku w maju 2014 r.?
Jeden z samochodów jest użytkowany na podstawie umowy leasingu, fakturę za ratę leasingową wystawiono 1 maja z datą płatności na 25 maj - czy datą poniesienia pierwszego wydatku jest 1 czy 25 maja?
Odpowiedź:
W mojej opinii należy umieścić datę majową, maksymalnie 7 dni wstecz od złożenia VAT-26.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 312) w przypadku pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika, lub używanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy:
1) ewidencję, o której mowa w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, prowadzi się począwszy od dnia, w którym poniesiono pierwszy, od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wydatek związany z tymi pojazdami;
2) informację, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, składa się w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy, od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, wydatek związany z tymi pojazdami.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w przypadku samochodów, które były wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika przed 1 kwietnia 2014 r. i nadal są w ten sposób wykorzystywane (po wejściu w życie nowelizacji), podatnik powinien złożyć informację VAT-26 w terminie 7 dni, licząc od pierwszego wydatku poniesionego od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej (1 kwietnia 2014 r.).
W przypadku jej niezłożenia w ww. terminie 7 dni, uznaje się, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia złożenia tej informacji (art. 86a ust. 13 u.p.t.u.).
Dlatego też w mojej opinii należy umieścić data majowa, maksymalnie 7 dni wstecz od złożenia VAT-26.
Przykład
Podatnik wykorzystuje samochód wyłącznie w działalności gospodarczej. W dniu 20 kwietnia 2014 r. nabył części do tego samochodu. Aby skorzystać z odliczenia VAT naliczonego, powinien złożyćVAT-26do urzędu skarbowego do 27 kwietnia 2014 r. Jeżeli tego nie zrobi, odliczy tylko 50% VAT naliczonego z faktury zakupu.