Pytanie
Spółka utworzyła odpis aktualizujący na wierzytelność od kontrahenta zalegającego z zapłatą uznając ww. odpis za koszt uzyskania przychodu. Nieściągalność uznano za uprawdopodobnioną, gdyż w 2010 r. złożono wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji po otrzymaniu prawomocnego nakazu zapłaty. W toku egzekucji dłużnik zażądał wycofania wniosku o egzekucję, gdyż okazało się, że nigdy nie zlecał nam żadnej pracy, a zlecenie które posiadaliśmy w naszej dokumentacji okazało się sfałszowane przez byłego pracownika, który już w firmie dłużnika nie pracował. Wobec powyższego nasza spółka złożyła do komornika w 2011 r. wniosek o umorzenie postępowania i otrzymaliśmy w czerwcu 2011 r. stosowne postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Nasza spółka nie zamierza dalej dochodzić egzekucji, ani zgłaszać sprawy do prokuratury.
Czy w związku z powyższym na podstawie postanowienia wydanego przez komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z tytułu naszego wniosku prawidłowym będzie uznanie dochodzonej wierzytelności jako umorzenia jeśli dłużnik nie uznał naszego długu?
Co z utworzonym w 2010 r. odpisem aktualizującym w koszty podatkowe - czy należy go potraktować jako przychód podatkowy w 2011 r.?
Czy jednostronny wniosek o umorzeniu postępowania egzekucyjnego powoduje odpisanie wierzytelności w koszt podatkowy?
Jeśli umorzenie egzekucji na nasz wniosek nie jest umorzeniem, to w jaki sposób odpisać wierzytelność i jakie będą skutki podatkowe w związku z tym?