Pytanie:
Jak przeliczyć poszczególne pozycje rachunku zysków i strat zagranicznej jednostki zależnej na wartości wyrażone w walucie prezentacyjnej skonsolidowanego sprawozdania finansowego (metoda konsolidacji pełnej)?
Zgodnie z § 9 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 września 2009 w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych: "poszczególne pozycje rachunku zysków i strat przelicza się po kursie z dnia osiągnięcia przychodów, zysków, poniesienia kosztów lub strat; można jednak w celu uproszczenia zastosować do przeliczenia kursy stanowiące średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego, a w uzasadnionych przypadkach - kurs będący średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący poprzedni rok obrotowy i dzień kończący bieżący rok obrotowy, ogłoszonych dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski."
Czy zasady wyceny określone w §9 ust. 2 pkt 2 mogą być stosowane łącznie?
Czy można postępować w sposób następujący:
- generalna zasada przeliczenia RZiS to zastosowanie kursu stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów na dzień kończący każdy miesiąc roku obrotowego;
- dla pozycji podlegających wyłączeniom konsolidacyjnym, zastosowanie kursu z dnia osiągnięcia przychodów, zysków, poniesienia kosztów lub strat;
- powstałe w związku z tym różnice kursowe odnieść na kapitały własne (różnice kursowe z przeliczenia)?

 

Odpowiedź:
Co do zasady takie postępowanie jest moim zdaniem nieprawidłowe. Transakcje podlegające wyłączeniu powinny zostać przeliczone po kursie po jakim przeliczono je w RZiS. W przeciwnym razie wyłączycie Państwo nieprawidłowe kwoty. Można odstąpić od tej zasady jeżeli różnice wynikające z zastosowania różnych kursów walutowych nie wpływają na rzetelność skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

Uzasadnienie:
Zasady rachunkowości określające sposób sporządzania sprawozdania finansowego należy stosować w sposób ciągły. Oznacza to, że w przedmiotowej sytuacji powinniście Państwo transakcję, która jest zawarta w rachunku zysków i strat podlegającym konsolidacji oraz w wyłączeniach konsolidacyjnych przeliczać po tym samym kursie. Stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości jednostki mogą w ramach przyjętych zasad polityki rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wpływają one negatywnie na rzetelność sprawozdania finansowego. Zasada ta ma zastosowanie również do sprawozdania skonsolidowanego.