Pytanie:
Czy wobec wyżej zaistniałej sytuacji w składzie rodziny we wniosku o ustalenie prawa do ww. świadczenia powinni się znaleźć: wnioskodawca - matka dzieci, jej dwójka dzieci na które ma zasądzone alimenty, konkubent, a także dziecko które ma z konkubentem, na które o fundusz alimentacyjny się nie ubiega, gdyż zgodnie z definicją rodziny "rodzina – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko (...)? Czy w składzie rodziny konkubent i ich wspólne dziecko nie musi być wpisany?
Odpowiedź:
Skład tej rodziny to matka, jej troje dzieci i konkubent.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy z 7.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - dalej u.p.o.u.a., rodzina - oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia oraz dziecko, które ukończyło 25. rok życia otrzymujące świadczenia z funduszu alimentacyjnego lub legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1518 i 1579 oraz z 2017 r. poz. 60) albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2016 r. poz. 162 i 972), a także osobę uprawnioną; do rodziny nie zalicza się:
a) dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
b) dziecka pozostającego w związku małżeńskim,
c) (uchylona),
d) rodzica osoby uprawnionej zobowiązanego tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do alimentów na jej rzecz;
Według art. 2 pkt 11 u.p.o.u.a osoba uprawniona - oznacza to osobę uprawnioną do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Osobami uprawnionymi jest więc dwoje dzieci, na które są zasądzone alimenty od ich ojca.
Skoro kobieta mieszka z konkubentem, który jest ojcem trzeciego jej dziecka, to należy go wliczyć do składu rodziny. Konkubent jest bowiem osobą, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko. Na utrzymaniu ich pozostaje troje dzieci. Skład rodziny to zatem matka, jej troje dzieci i konkubent.