46 mld złotych pochłonęło do tej pory wdrażanie w Polsce Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dokończenie prac będzie wymagało kolejnych 20 mld zł, z czego w nowej unijnej perspektywie finansowej na ten cel zostanie przeznaczone ponad 1 mld euro. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że są jeszcze pieniądze na ten cel z funduszy 2007-2013. W nowej perspektywie finansowej także nie zabraknie pieniędzy.
Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, przepisy prawne Unii Europejskiej w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych będą w Polsce obowiązywały w pełni od 31 grudnia 2015 r. Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) jest podstawowym instrumentem wdrożenia postanowień unijnej dyrektywy 91/271/EWG.
Celem programu jest ograniczenie niedostatecznie oczyszczanych ścieków, a co za tym idzie, ochrona środowiska wodnego przed niekorzystnymi skutkami ich odprowadzania. KPOŚK przewiduje modernizację lub budowę oczyszczalni ścieków. Program koordynuje także działania gmin i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
– Chodzi o ogromną infrastrukturę, służącą nie tylko do usuwania i oczyszczania ścieków. Dzięki temu mamy czystsze wody w jeziorach i rzekach, ale to też sprawia, że nasze miejscowości, miasta, gminy i wsie mogą się rozwijać – mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski
Inwestycje wodno-ściekowe - teraz czas na małe miejscowości
Ministerstwo Środowiska chce wydać 20 mld zł na kolejne inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową w kraju. Duże i średnie miasta już sobie z tym problemem poradziły. Teraz czas na małe miejscowości.