Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447) - dalej u.s.d.g. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów może złożyć przedsiębiorca.Interpretacja może dotyczyć wyłącznie tychprzepisów, z których wynika obowiązek świadczeniaprzez przedsiębiorcę będącego wnioskodawcą daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.
Przed złożeniem wniosku do ZUS warto upewnić się, że spełnia on wymogi przewidziane w powyższym przepisie. W przeciwnym razie organ może odmówić wydania indywidualnej interpretacji. Przedsiębiorca nie powinien pytać zatem o zasady składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych, czy też zasady ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego. Dodatkowo należy pamiętać, że ZUS odmówi każdorazowo interpretacji przepisów proceduralnych, np. takich, które regulują kontrolę wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Ze względu na wątpliwości związane z wykładnią art. 10 u.s.d.g. wnioskodawca powinien w sposób dokładny wyjaśnić, w jaki sposób niezrozumiałe przepisy wpływają na obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Należy dodać, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego jak i zdarzeń przyszłych. Przedsiębiorca obowiązany jest więc zatem, do przedstawienia stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie. W terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku należy uiścić opłatę za wniosek w wysokości 40 zł. Organ ma 30 dni na udzielenie interpretacji, która następuje w drodze decyzji. Wydana przez ZUS interpretacja zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
Przedsiębiorca, który chciałby uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska nie zawsze musi korzystać z powyższej formy. Alternatywą jest wystąpienie z zapytaniem do właściwego oddziału ZUS. W tym przypadku należy pamiętać, że otrzymana odpowiedź nie gwarantuje przedsiębiorcy żadnej formalnej ochrony- w przeciwieństwie do interpretacji indywidualnej wydawanej w formie decyzji ZUS, która ma moc wiążącą.