Szefowie resortów rolnictwa i aktywów państwowych Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin podpisali w piątek umowę o współpracy między oboma ministerstwami przy tworzeniu holdingu spożywczego.
Czytaj też: Rząd przyjął przepisy wspierające Program Rozwój Obszarów Wiejskich>>
Jest umowa w sprawie holdingu
- Obiecaliśmy rolnikom utworzenie Polskiego Holdingu Spożywczego i jesteśmy na ostatniej prostej, aby ten holding powstał. Jesteśmy o krok od tego, aby to zobowiązanie zostało wykonane i żeby polscy rolnicy poczuli, że polskie państwowe podmioty chronią rolnica przed monopolistycznymi praktykami różnych podmiotów na rynku rolno-spożywczym, z czym mieliśmy ostatnio często do czynienia – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Dodał, że jest przekonany, że uczestnictwo państwowego podmiotu sprawi, że gra rynkowa na rynku rolno-spożywczym będzie dużo bardziej uczciwa a polski rolnik jest chroniony przez polskie państwo.
- Wiele rzeczy już się wydarzyło, były szerokie konsultacje społeczne w ciągu ostatnich dwóch lat, cześć podmiotów, które będą tworzyć holding, została przekazana spod nadzoru ministra rolnictwa pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych – dodał Jacek Sasin.
Holding ma być spółką zbudowaną na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Resort aktywów wybrał wariant konsolidacji polegający na tym, że zostaną wyemitowane akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa. Ponadto Skarb Państwa będzie miał prawo głosu w 100 proc. ze swoich akcji.
W skład holdingu mają wejść spółki takie jak Elewarr, który został już przekazany do resortu aktywów państwowych w połowie października, oraz spółki: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice i Kombinat Rolny Kietrz.
Jest już ustawa
Podczas prac sejmowych, posłowie nie wnieśli poprawek do projektu. Był to poselski (PiS) projekt nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Jego celem jest umożliwienie przekazanie spółek rolnych pod nadzór Ministerstwa Aktywów Państwowych z Ministerstwa Rolnictwa. Chodzi o utworzenie państwowego holdingu spożywczego, nad czym pracuje resort aktywów.
Obecnie w imieniu resortu rolnictwa nadzór nad spółkami rolnymi sprawuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W gestii KOWR jest 38 spółek.
- Ta ustawa jest bardzo ważną ustawą, jest bardzo dużym krokiem, milowym krokiem, w tworzeniu holdingu. Holdingu, który jest oczekiwany przez rolników, holdingu, który ma pomóc w całym łańcuchu spożywczym, holdingu, który ma być akumulatorem, jeżeli chodzi o ceny. Bo wiemy o tym, że bardzo często w tej chwili przez to, że przetwórstwo, jak również pośrednictwo w Polsce jest przede wszystkim w rękach wielkich koncernów prywatnych, przede wszystkim koncernów zagranicznych - mówił podczas II czytania projektu poseł sprawozdawca Robert Telus.
Utworzenie polskiego holdingu spożywczego PiS zapowiedział już w 2015 r. Henryk Kowalczyk, po objęciu stanowiska ministra, powiedział, iż "chciałby, żeby ten holding powstał w pół roku".
(kk/pap)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.