Możliwość wykorzystania grzybów w opracowaniu preparatów enzymatycznych, przydatnych w biologicznej degradacji różnych materiałów odpadowych budzi zainteresowanie badaczy na całym świecie.
Projekt jest realizowany w ramach Programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Celem projektu, na który NCBR przeznaczył 960 tys. złotych, jest opracowanie biopreparatu do optymalizacji procesu fermentacji metanowej odpadów pochodzących głównie z przetwórstwa owoców i osadów z oczyszczalni ścieków mleczarskich, przy maksymalizacji produkcji wysokometanowego biogazu.
Opracowywany biopreparat mógłby również skrócić czas zalegania masy fermentacyjnej w bioreaktorze. Planowanym rezultatem projektu jest też charakterystyka osadów pofermentacyjnych, ocena ich oddziaływania na środowisko oraz wskazanie racjonalnego sposobu zagospodarowania tych odpadów.
Potencjalnymi odbiorcami otrzymanych przez nią i jej zespół wyników badań są przedsiębiorcy sektora odnawialnych źródeł energii i przemysłu rolno-spożywczego zainteresowani możliwością unieszkodliwiania odpadów w procesie fermentacji metanowej oraz rolnicy zainteresowani zagospodarowaniem osadów pofermentacyjnych.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl, stan z dnia 18 lipca 2012 r.
Grzyby pomogą w degradacji odpadów
Dr Magdalena Frąc wraz z zespołem naukowców z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk opracowuje innowacyjny preparat do optymalizacji procesu fermentacji metanowej odpadów organicznych.