Z badań GUS wynika, że w grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 27 wobec minus 22 w listopadzie.
"Poprawę koniunktury sygnalizuje 7 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 34 proc. (przed miesiącem odpowiednio 9 proc. i 31 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu.
GUS wskazuje, że oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są bardziej niekorzystne od zgłaszanych przed miesiącem.
"Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - wynika z badań.
"Dyrektorzy badanych jednostek planują nieznacznie większe niż zapowiadano w listopadzie ograniczanie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują nieco bardziej znaczący od oczekiwanego w ubiegłym miesiącu spadek cen robót budowlano-montażowych" - dodają autorzy opracowania.
Spośród badanych przez GUS podmiotów 18 proc. (przed rokiem 19 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwali w ubiegłym miesiącu" - napisano.
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 2,9 proc. wobec 2,8 proc przez rokiem.
"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (60 proc. w grudniu bieżącego i ubiegłego roku) oraz konkurencją na rynku (58 proc. w grudniu bieżącego i ubiegłego roku)" - głosi komunikat.
"W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 26 proc. do 31 proc.), a spadło – barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 49 proc. do 46 proc.) i niedostatecznym popytem (z 43 proc. do 40 proc.)" - dodano.