Nowa palmiarnia stanie w miejscu dotychczasowej rotundy, która nie mieści już zasadzonej przed około 180 laty palmy daktylowej. To najstarsze takie drzewo w Europie hodowane w sztucznym środowisku. Roślina jest tak dorodna, że jej czubek wielokrotnie wybijał już szyby w szklanym dachu dotychczasowej, zbudowanej w 1985 r. i wysokiej na 15 metrów, budowli. Aby temu zapobiec, gospodarze palmiarni przycinali najwyższe partie liści rośliny.
Już kilka lat temu gdański samorząd, sprawujący pieczę nad Parkiem Oliwskim zdecydował, że konieczna jest budowa nowej rotundy. Środki na ten cel znalazły się w tym roku i wiosną Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) ogłosiła stosowny przetarg.
Jak poinformował w czwartek Michał Piotrowski z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu, tego dnia w DRMG otwarto koperty z ofertami. Piotrowski wyjaśnił, że swoje propozycje zgłosiły trzy firmy: Elbud Gdańsk S.A., która zaproponowała, że wykona prace za prawie 10 mln zł; Jakub Gościcki Tora Build z Gdyni - oceniła wartość prac na nieco ponad 9,2 mln zł; AM-FOR Arkadiusz Fortuna z Włocławka, która zaproponowała cenę nieco ponad 7,7 mln zł.
Piotrowski poinformował, że po sprawdzaniu ofert pod względem formalno-prawnym, nastąpi ocena propozycji i rozstrzygnięcie przetargu, a wyłoniony w nim wykonawca na realizację robót budowlanych będzie miał czas do końca listopada br. Piotrowski przypomniał też, że przetarg obejmuje rozbiórkę istniejącej i budowę nowej rotundy, a w czasie tych prac wykonawca będzie musiał zabezpieczyć (przed uszkodzeniem i chłodem) istniejącą w palmiarni roślinność.
Nowa rotunda ma mieć 24 m wysokości. Jej powierzchnia użytkowa wyniesie 200 m kw., a kubatura – prawie 4,3 m sześc.
Poza budową nowej palmiarni, samorząd planuje też - w przyszłym roku - przebudowę sąsiadującego z nią budynku oranżerii.
Park Oliwski to najbardziej znany i reprezentacyjny park w Gdańsku. Jego historia związana jest z zakonem cystersów, którzy w XII w. założyli w Oliwie klasztor, przy którym z czasem powstał ogród, a następnie park. Pierwsza palmiarnia pojawiła się w Parku w XVIII wieku. Od tego czasu obiekt wielokrotnie przebudowywano. Jako element zespołu pocysterskiego, palmiarnia została wpisana w 1971 r. do rejestru zabytków.
Palmiarnia zwykle udostępniana jest zwiedzającym od maja do października. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz palm żyją m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce. Największa atrakcja palmiarni - palma daktylowa - może urosnąć nawet do 25 metrów. Do takiej wysokości dorastają palmy daktylowe w naturalnym środowisku.
Szacuje się, że rocznie Park Oliwski odwiedza ok. 1 mln osób, z czego ok. 300-500 tys. osób zwiedza palmiarnię. (PAP)