Pod koniec zeszłego roku prawdziwą furorę w polskim internecie robiła transmisja na żywo z Puszczy Białowieskiej. Aż 1,5 mln internautów odwiedziło prowadzony przez Lasy Państwowe portal by oglądać na żywo białowieskie żubry.
Komercyjny sukces tego przedsięwzięcia spowodował, że w krótkim czasie do obserwowanych zwierząt online dołączyły m.in. bociany i orły.
Na podobny ruch zdecydowało się fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pod adresem www.kierunekbaltyk.pl obserwować można tamtejsze foki. Pomysł od początku cieszy się dużym zainteresowaniem, facebookowy profil „Kierunek Bałtyk”, na którym publikowane są aktualności z życia fok polubiło już prawie pięć tysięcy osób.
Warto zaznaczyć, że fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego nie jest typowym ogrodem zoologicznym. Celem jego powstania nie było też stworzenie turystycznej atrakcji lecz miejsca wspomagania ochrony gatunku i upowszechniania o nim wiedzy. Opłaty za wstęp służą wyłącznie do pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury ośrodka oraz realizacji celu jego działalności.
Samo fokarium jest częścią naukowo-edukacyjnej placówki akademickiej i wspomaga odtworzenie i ochronę fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Ośrodek istnieje od 1999r.
Czytaj też:
W fokarium w Helu przyszły na świat dwie foki szare
Białowieskie żubry na żywo biją rekordy popularności