Ponad 2000 europejskich miast i miasteczek zgłosiło swój udział w dwunastej edycji obchodzonego właśnie Europejskiego Tygodnia Mobilności. W tym roku obchody trwają do 22 września pod hasłem „Czyste powietrze — czas na Twój ruch!”. Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy na temat wpływu transportu na lokalną jakość powietrza oraz zachęcenie obywateli do poprawy swojego zdrowia i samopoczucia poprzez zmianę sposobu przemieszczania się.
Tegoroczny tydzień mobilności odbywa się w czasie, gdy unijni decydenci dokonują przeglądu polityki w zakresie jakości powietrza w celu przedstawienia zmienionej strategii pod koniec bieżącego roku. Niska jakość powietrza w dalszym ciągu ma duży wpływ na zdrowie europejskich obywateli i powoduje choroby układu oddechowego, problemy z sercem, przedwczesne zgony i krótszą średnią długość życia. Zanieczyszczenie powietrza ma również wpływ na środowisko i odpowiada za zakwaszenie, utratę różnorodności biologicznej, zubożenie warstwy ozonowej i zmianę klimatu.
Ruch miejski jest coraz większym źródłem zanieczyszczenia powietrza — zwłaszcza jeśli chodzi o pył zawieszony i dwutlenek azotu. Władze lokalne są na ogół odpowiedzialne za rozwój strategii transportu miejskiego, które odpowiadają potrzebom związanym z mobilnością, zapewniają ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza oraz czynią miasta lepszymi miejscami do życia.
Za pomocą sloganu „Czyste powietrze – czas na Twój ruch!” działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności przypominają, że każdy powinien odegrać swoją rolę, i że nawet niewielkie zmiany, takie jak zapewnienie mieszkańcom więcej możliwości korzystania z transportu publicznego, wspólnych dojazdów, korzystania z roweru zamiast samochodu, lub po prostu chodzenia pieszo, mogą poprawić jakość życia w europejskich miastach i miasteczkach.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.europa.eu, stan z dnia 19 września 2013 r.