Odpowiedź: przepisy nie przewidują wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w trakcie trwania stosunku pracy.
Czytaj: Wakacje, czyli czas na urlop wypoczynkowy
Uzasadnienie: zgodnie z art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Możliwość wypłacenia ekwiwalentu za urlop, którego pracownik nie wykorzystał w naturze, dotyczy więc tylko tych sytuacji, gdy dochodzi do ustania zatrudnienia. Przepisy nie przewidują natomiast wypłaty ekwiwalentu za urlop w trakcie trwania stosunku pracy.
Okoliczność, że pracownica nie wykorzystała przysługującego jej urlopu wypoczynkowego przed rozpoczęciem 3-letniego urlopu wychowawczego, nie stanowi więc podstawy do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
Należy jednocześnie zwrócić uwagę na przepis art. 2931 k.p., który stanowi, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Przepis ten chroni przed utratą prawa do urlopu (na skutek przedawnienia) w związku z przebywaniem na urlopie wychowawczym, umożliwiając pracownikowi wykorzystanie zaległego urlopu po powrocie z urlopu wychowawczego.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Kompasu Księgowo-Kadrowego.