Skierowany do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym zmienia dysponenta środków Funduszu Edukacji Finansowej. Teraz będzie to  minister właściwy do spraw instytucji finansowych.

Czytaj też: Rzecznik finansowy broni kredytobiorców frankowych

Pieniądze są, ale nie ma ich jak wydać

Suma środków funduszu obecnie to 105,72 mln zł. Są to środki uprawomocnione oraz nieuprawomocnione, czyli środki zgromadzone, które będą mogły być dysponowane dopiero, gdy decyzja dotycząca kar pieniężnych stanie się ostateczna lub uprawomocnią się wyroki sądów w tych sprawach. środki do dyspozycji, czy uprawomocnione to 2,6 mln zł.

Sąd taka różnica? Przychodami Funduszu są m.in. wpływy z kar nakładanych przez KNF i UOKiK, a nie wszystkie decyzje o karach są ostateczne.

USTAWA z 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym >

Fundusz ten w obecnym kształcie nie jest wykorzystywany, ze względu na wątpliwości prawne dotyczące dopuszczalności dokonywania wydatków z funduszu. Zadania  realizowane są przez Rzecznika Finansowego, który dysponuje środkami Funduszu Edukacji Finansowej, na wniosek Rady Edukacji Finansowej, ale nie jest jasne, czy Rzecznik może wykorzystywać te środki. Przeniesienie realizacji zadań do ministra właściwego do spraw instytucji finansowych zdaniem autorów projektu ustawy pozwoli na efektywne wykorzystanie środków Funduszu Edukacji Finansowej na działania, które przyczynią się do zwiększenia kompetencji finansowych społeczeństwa.

 

Edukacja finansowa pomoże ograniczyć liczbę skarg

Środki Funduszu Edukacji Finansowej będą przeznaczane na edukację finansową,  m.in. na: opracowywanie i realizację strategii edukacji finansowej, organizację kampanii edukacyjnych, informacyjnych lub promocyjnych, mających na celu zwiększenie kompetencji finansowych społeczeństwa, opracowywanie i realizację programów edukacyjnych oraz wydawanie publikacji popularyzujących wiedzę w zakresie finansów, rynku finansowego, zagrożeń na nim występujących i podmiotów na nim działających.

O tym, że edukacja jest potrzebna wiadomo już od dawna.

„W ciągu ostatnich lat instytucje odpowiedzialne za ochronę interesów konsumentów w państwach członkowskich Unii Europejskiej obserwują wpływ skarg, związanych z naruszeniami praw konsumentów, stanowiący istotną część ogólnej liczby zawiadomień i sygnałów, wpływających rocznie do tego typu organów” - tłumaczą autorzy projektu.

Szybsze wykorzystanie środków

W dotychczasowym stanie prawnym środki znajdujące się w Funduszu pochodzące z kar pieniężnych mogły być wydatkowane jedynie w sytuacji gdy decyzja w tych sprawach stała się ostateczna lub po uprawomocnieniu się wyroku w tych sprawach. Sytuacja ta powodowała, że większość środków znajdujących się w Funduszu nie mogła być wydatkowana na cele przewidziane w ustawie z uwagi na długo trwające postępowania administracyjne i sądowe.

Projektowane regulacje usuwają tę niedogodność, co oznacza, że środki z Funduszu Edukacji Finansowej będą mogły być uruchomione bez oczekiwania na spełnienie się ww. warunków. Jeżeli jednak w wyniku zmiany albo uchylenia decyzji, kary pieniężne zostaną zmniejszone albo uchylone, dysponent FEF będzie zobowiązany do niezwłocznego  przekazania na rachunek organu, który je nałożył, środków do wysokości wpływów do FEF z tytułu uchylonej albo zmniejszonej kary pieniężnej z przeznaczeniem na zwrot środków z tytułu zmniejszonych albo uchylonych kar pieniężnych. W związku z powyższym przewidziano, że FEF będzie mógł także otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu państwa z przeznaczeniem na zwrot zmniejszonych albo uchylonych ww. kar pieniężnych.

 

Cena promocyjna: 62.1 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł