Podatnik opodatkowany kartą podatkową, niezatrudniający pracowników może zawiesić, na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Sam proces zawieszenia jest prosty – należy jednak pamiętać o zakazie prowadzenia tej działalności podczas zawieszenia. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek podatnika.
Działalność gospodarczą można zawiesić na 24 miesiące
Specyficzną formą zawieszenia działalności opodatkowanej kartą podatkową jest przerwa w jej prowadzeniu. Przepisy o opodatkowaniu w formie karty podatkowej przewidują dwa rodzaje wstrzymania działalności gospodarczej.
Krok 1. Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej składają wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej z pośrednictwem tzw. jednego okienka. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzi ogólnokrajowy rejestr osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Zgłoszeniu zawieszenia służy formularz CEIDG-1.
Zawiesić działalność gospodarczą można w jeden z 4 sposobów:
1) Przez zalogowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie.
2) Bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (zapamiętaj nr wniosku).
3) Przez złożenie wniosku papierowego w gminie. Gmina przekształca go na wniosek elektroniczny.
4) Przez przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy z podpisem notarialnie poświadczonym.
Wniosek CEIDG-1 (rodzaj wniosku: 3 wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej) oprócz spisu w CEIDG zostaje przekazany pozostałym podmiotom zaangażowanym w jedno okienko: ZUS, GUS, organom podatkowym.
Należy pamiętać, że wskazywany w CEIDG-1 dzień planowanego wznowienia działalności gospodarczej nie jest wiążący i przy wznawianiu należy złożyć nowy, odrębny wniosek.
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia. Podatnicy korzystający z karty nie mają przy tym obowiązku zgłaszania zawieszenia działalności organowi podatkowemu (poza zawieszeniem działalności za pośrednictwem CEIDG). Co istotne, ulga w karcie z tytułu zawieszenia przysługuje teoretycznie również w przypadku okresu zawieszenia krótszego niż 10 dni, należy jednak pamiętać, ze zawieszenie działalności gospodarczej może trwać jedynie od 30 dni do 24 miesięcy (z uwzględnieniem wyjątkowego traktowania lutego i długotrwałego, nawet do 6 lat zawieszenia z uwagi na sprawowaną opiekę nad dzieckiem).
Krok 2. Zawieszenie działalności gospodarczej
W trakcie zawieszenia podatnik nie może wykonywać działalności gospodarczej. Wyjątkowo w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnik:
1) ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
2) ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
3) ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
4) ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
5) wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
6) ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
7) może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.
Wyszczególnione wyżej czynności nie wpływają na wymiar karty podatkowej. W trakcie zawieszenia bowiem nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres zawieszenia w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia.
Krok 3. Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej
Podobnie jak w przypadku zawieszenia podatnicy składają wniosek o wznowienie działalności gospodarczej z pośrednictwem tzw. jednego okienka (CEIDG) Zgłoszeniu zawieszenia służy Wniosek CEIDG-1 (rodzaj wniosku: 4 wniosek o wpis informacji o wznowieniu działalności gospodarczej). Podatnik nie ma obowiązku dopełniania innych, poza złożeniem wniosku CEIDG-1, formalności.
Uwaga!
Wystarczające jest w przypadku zawieszenia wskazanie daty zakończenia zawieszenia we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej.
(...)
Czytaj więcej: Kompas Księgowo-Kadrowy