Odpowiedź

W przywołanych podstawach prawnych prawa budowlanego druki: zawiadomienia o rozpoczęciu robót, wniosku o wydanie pozwolenie na użytkowanie powinny wskazywać aktualnie obowiązujący tekst jednolity.

Uzasadnienie

Przepisy prawa określają obowiązujące wzory decyzji o pozwoleniu na budowę, wniosku o pozwolenie na budowę oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – zob. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. Nr 120, poz. 1127 z późn. zm.) – dalej r.s.w. Natomiast ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. ani rozporządzenia wydane na jej podstawie nie przewidują wzorów zawiadomień o rozpoczęciu robót, wniosków o wydanie pozwolenia na użytkowanie czy zawiadomień o zakończeniu budowy.

Druki tych dokumentów mogą jednak zostać opracowane przez organy nadzoru budowlanego. Podstawy prawne tych druków powinny wskazywać aktualnie obowiązujące teksty jednolite ustaw, w tym pr. bud. Organy nadzoru budowlanego będące organami administracji publicznej zobligowane są do przestrzegania zasad postępowania administracyjnego, przede wszystkim zasady praworządności wyrażonej w art. 6 Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. , zobowiązującej organy do działania na podstawie obowiązujących przepisów prawa.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)