Koszt urządzenia to ok. 15 900 PLN netto. Urządzenie zostało zakupione do pionu inżyniera kontraktu i będzie używane na budowie. Mam problem ze sklasyfikowaniem urządzenia do odpowiedniej grupy środków stałych.

Pytanie:
Do jakiej grupy KŚT zaliczyć to urządzenie?

Odpowiedź:
Urządzenie powyższe należy według mnie sklasyfikować w grupowaniu KŚT o symbolu 518.

 

Uzasadnienie:
Klasyfikacji środków trwałych dokonuje się w oparciu o Klasyfikację Środków Trwałych (KŚT) określoną przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). KŚT w grupowaniu o symbolu 518 wyodrębnia grupowanie o symbolu 518, w którym klasyfikowane są aparaty i urządzenia do pomiarów i zabiegów geofizycznych, geodezyjnych, fotogrametrycznych, kartograficznych itp. Grupowanie to obejmuje według mnie również urządzenie pomiarowe, o którym mowa (tj. płytę dynamiczną służącą do kontroli zagęszczenia gruntu). A zatem urządzenie to należy według mnie sklasyfikować w grupowaniu KŚT o symbolu 518. Urządzenie to uznać przy tym według mnie należy za urządzenie do pomiarów geologicznych, co oznacza, że roczna stawka amortyzacyjna dla tego urządzenia – w przypadku amortyzacji metodą liniową – wynosi 20% (zob. poz. 05 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm. - dalej u.p.d.o.p.).
Uwaga!
Od dnia 1 stycznia 2017 r. obowiązuje rozporządzenie z 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, jednak dla celów podatkowych nowa KŚT będzie stosowana od 1 stycznia 2018 r. Klasyfikacja zastosowana w udzielonej odpowiedzi pozostaje więc aktualna do końca roku 2017.